45 lat działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”

img_5733

 

Zespół Pieśni i Tańca „WIWATY” działa przy Pobiedziskim Ośrodku Kultury w Pobiedziskach. Powstał w 1971r. w Pomarzanowicach przy Zakładowym Domu Kultury PGR Pomarzanowice koło Pobiedzisk. Założycielką zespołu jest Jadwiga Mikołajewska. Pierwszym choreografem był Kazimierz Brdęk, a obecnie jest nim  od 25 lat Sławomir Pawliński.

Zespół nazwę swą przyjął od popularnego dawniej w Wielkopolsce tańca ludowego.

Dorobek artystyczny oraz twórcze dokonania zespołu zyskały powszechny szacunek i stanowią integralną część dziedzictwa kulturowego naszego regionu.  Wychował wiele pokoleń wrażliwych na sztukę.   Zespół prezentuje tańce narodowe, widowiska, folklor wielkopolski – z instrumentami dudy wlkp i kozioł weselny w kapeli , tańce i przyśpiewki  rzeszowskie, łowickie, Krakowiaków Wschodnich: tańce i zabawy z Wielkopolski Zachodniej, Górali Beskidu Śląskiego, śląskie, kaszubskie oraz piosenki lwowskie. W programie posiada również widowiska ”Śmiercicha ze wsi , Nowe Latko do wsi”, Noc Kupały, Chodzenie z gwiazdą i turoniem, zwyczaje – Podkoziołek i obrzędy – oczepiny i dożynki .  „Wiwaty” prezentują wysoki poziom artystyczny, czego świadectwem są sukcesy na licznych imprezach krajowych i zagranicznych.

Zespół Pieśni i Tańca “Wiwaty” prezentował  folklor naszego kraju w 30 krajach  podczas 75 podróży artystycznych. “Wiwaty” otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia w przeglądach i festiwalach  zagranicznych i krajowych .  Ponad tysiąc koncertów w Polsce i zagranicą, nagrania radiowe i telewizyjne, kaseta magnetofonowa, płyta CD ”Pastorałki i kolędy”, filmy “Wielkopolskie Alleluja”, “Przy stole wigilijnym z Zespołem Wiwaty”, ”Wpisani w krajobraz”, udział w programie telewizyjnym “Sól ziemi” nagranym w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach  w 2009 roku ,nagranie programu “Tylko we Lwowie “ dla TV Trwam w Toruniu w 2009r., to krótka prezentacja działalności  zespołu.                                                                                                            

 Za kultywowanie tradycji i propagowanie kultury ludowej na scenach Europy i świata” Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu przyznało zespołowi  w roku 2005 Certyfikat w Konkursie Jakości Usług “Najlepsze w Polsce  – The best in Poland”.

Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 3 lipca 2006r. Zespołowi ”Wiwaty” przyznano Odznakę Honorową “Za zasługi dla województwa wielkopolskiego.

  W 2006 roku zespół otrzymał Nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji Jubileuszu 35-lecia działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty”  , a Andrzej Horbik i Sławomir Pawliński Odznakę Honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej” .                

 W roku 2009 zespół otrzymał I nagrodę Starosty Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury                                                                      26 maja 2010r komisja weryfikacyjna CIOFF po obejrzeniu programu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca “Wiwaty” rekomendowała zespół w poczet członków CIOFF i zaakceptowała program do prezentacji w kraju i zagranicą, podkreślając wierność stylistyczną regionu i wysoki poziom artystyczny.

Na 40-lecie działalności artystycznej  Zespół “Wiwaty” otrzymał przyznaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu Statuetkę Hipolita i Certyfikat “Najlepsze w Polsce”, a kierownik  zespołu Srebrny Medal “ LABOR OMNIA VINCIT”.

W 2016 roku zespół organizował Orszak Trzech Króli, koncertował  w kościołach Pobiedzisk, w Jerzykowie i Biskupicach oraz w WPE w Dziekanowicach z pastorałkami i kolędami . Na Wielkanoc w Wielką Sobotę członkowie uroczyście w strojach przyszli poświęcić  potrawy . Zespół brał udział w Wielkim Zlocie Słowian na Ostrowie Lednickim uczestnicząc w procesji Bożego Ciała z WPE w Dziekanowicach oraz prezentował widowisko Noc Kupały – wianki świętojańskie na Ostrowie Lednickim. Był współorganizatorem dziecięcego przeglądu folkloru Kids Fun Folk  w Pobiedziskach . Ponadto uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Bursie w Turcji oraz gościł we wsi Polonezkoy koło Istambułu prezentując zamieszkałym Polakom nasz folklor. Dziecięca grupa „Wiwaty” uczestniczyła w Konkursie „Folklor na bank” w Brańsku  na Podlasiu zdobywając II miejsce.

Sierpień był miesiącem dożynek. I tak prezentowaliśmy widowisko dożynkowe w Węglewie, Skrzetuszewie, Szreniawie i Dziekanowicach.

Uczestniczyliśmy podczas XXIII edycji imprezy z cyklu DARY ZIEMI w Gdyni, gdzie prezentowaliśmy tańce wielkopolskie w strojach biskupiańskich, szamotulskich i Wlkp. Zachodniej. . W listopadzie podczas gali w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu Zespół  otrzymał kolejny Certyfikat w Konkursie Jakości Usług “Najlepsze w Polsce  – The best in Poland” przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego .

 

Kierownik Zespołu Andrzej Horbik
Foto: Tomasz Chmielewski