Budowa boisk zakończona

image5

Nawet 20 lat powinny służyć mieszkańcom boiska ze sztuczną nawierzchnią, których odbiór techniczny odbył się w środę, 18 listopada, w Pobiedziskach Letnisku. Odbiór wykazał, że obiekt wykonano starannie.

 

 Kompleks wielofunkcyjnych boisk sportowych w Pobiedziskach Letnisku jest już gotowy. Odbiór techniczny wykazał, że obiekt wykonany został starannie. Nowa trawa na boisku w Pobiedziskach Letnisku, chociaż sztuczna, wygląda jak naturalna. Cieszy też widok drugiego boiska z poliuretanową nawierzchnią. Obok nich stanęły latarnie i siatki wyłapujące zbłąkane piłki.

– Pierwsze wrażenia z boiska są fantastyczne – mówi Ireneusz Antkowiak, Burmistrz Miasta Gminy Pobiedziska.

Jak mówi Mateusz Rychlicki, przedstawiciel wykonawcy, szczecińskiej spółki Solid Stet trawa tego samego gatunku, ułożona została na stadionie w Montrealu, gdzie odbywały się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet.

– Co więcej w Pobiedziskach zasypaliśmy ją identycznym jak w Montrealu granulatem. To bardzo ważne, ponieważ ten granulat jest bezwonny, nie pochodzi on z recyklingu opon i nie pyli. W Polsce podobną trawę, od tego samego dostawcy, układamy w dwóch miejscowościach. Nie wszyscy jednak inwestorzy wybierają, tak jak Pobiedziska, granulat najwyższej jakości – wyjaśnia Mateusz Rychlicki.

Zanim na boiskach ułożona została trawa i rozsypany piasek kwarcowy i granulat, pracownicy szczecińskiej firmy Solid-Stet wykonali podbudowę ze specjalnej mączki z kamienia dolomitowego i odpowiedniego gatunku gliny

Boiska wielofunkcyjne mają różne powierzchnie. To ze sztuczną trawą 1860 metrów kwadratowych, drugie z nawierzchnią poliuretanową 613 m.kw.

Mieszkańcy wyczekują

– Mieszkańcy Pobiedzisk Letniska od miesiąca telefonują do mnie, pytając, kiedy będą mogli korzystać z nowych boisk. Zainteresowanie i zapotrzebowanie są ogromne. Jestem zadowolony, że obiekt powstał i mam nadzieję, że nie będzie służył wyłącznie szkole. Młodzież zyska nowe boiska i będzie mogła pożytecznie spędzać popołudnia – mówi Piotr Wala, pobiedziski radny obecny w trakcie odbioru obiektu.

Sztuczną trawę też trzeba pielęgnować

Zdaniem wykonawcy obecny obiekt powinien służyć mieszkańcom 15, a może 20 lat, w zależności od intensywności użytkowania. Żywotność obiektu zależeć będzie też od regularności serwisowania.

– Przynajmniej dwa razu w roku należy czyścić murawę z wszelkich „śmieci”: papierków, rozdrobnionych liści, igieł. Konieczne jest też spulchnianie i przeczesywanie posypki z granulatu, a niekiedy również jego dosypywanie – mówi Mateusz Rychlicki. W porównaniu z naturalną nawierzchnią zabiegów jest zdecydowanie mniej.

Budowa wielofunkcyjnych boisk kosztowała 1,2 mln zł.

Na tym jednak nie koniec. Obiekt zostanie wzbogacony o odpowiednie zaplecze socjalne, czyli o szatnie i toalety.

– Boiska objęte zostaną ponadto monitoringiem. A nad tym, co będzie się na nim działo czuwać będzie dyrekcja Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja i specjalnie wyznaczony pracownik – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska, Ireneusz Antkowiak.

fot.Tomasz Chmielewski