Budżet Powiatu Poznańskiego uchwalony

MICHALPODSADA-min

ROZMOWA Z RADNYM POWIATOWYM MICHAŁEM PODSADĄ

 

Jaki jest budżet Powiatu Poznańskiego na rok 2020?

Radny Michał Podsada: W uchwalonym w środę projekcie budżetu po stronie dochodów zapisano 377 milionów 795 tysięcy 560 złotych. Liczymy jednak na to, że w ciągu roku ta kwota się zwiększy.  Wydatki zaplanowano na 402 miliony 803 tysiące 560 złotych.

 

Czy można już powiedzieć, jakie inwestycje będzie realizować w roku 2020 Starostwo Powiatowe w Poznaniu na terenie gminy Pobiedziska?

Radny Michał Podsada: Będą to inwestycje drogowe, ponieważ poza drogami Powiat Poznański nie ma w gminie Pobiedziska tak zwanych jednostek organizacyjnych, czy majątku, za który by odpowiadał.

A jeśli chodzi o drogi to w przyszłym roku zaczną się prace na razie nad dokumentacją niezbędną do przebudowy drogi Biskupice – Paczkowo.

Kontynuowana będzie modernizacja drogi Pobiedziska – Iwno, rozpoczęty zostanie remont drogi Tuczno – Karłowice. Jest to zadanie na dwa lata. Na ten cel przeznaczonych jest ponad 1,8 mln zł. Remontowana będzie też droga z Kowalskiego do Jerzykowa. Ta modernizacja wyceniona została na blisko 1,2 mln zł.

Jeśli zatem przypomnieć, że w tym roku Powiat Poznański zmodernizował most w Nadrożnie oraz poszerzono drogę przebiegającą przez Latalice i ułożono na niej nową nawierzchnię, można powiedzieć, że zaangażowanie w utrzymanie odpowiedniego standardu dróg w gminie Pobiedziska jest znaczne.

Mieszkańców gminy Pobiedziska na pewno zainteresuje fakt, że w planach na rok przyszły jest też budowa wspólnie z PKP PLK wiaduktu kolejowo-drogowego w Kobylnicy. To  oczywiście sąsiednia gmina Swarzędz, ale dzięki temu znikną korki powstające na drodze Pobiedziska – Poznań zawsze wtedy, gdy opuszczone są zapory na przejeździe kolejowym w Kobylnicy.

 

Jak wygląda zadłużenie powiatu poznańskiego ?

Radny Michał Podsada: Zadłużenie powiatu jest bezpieczne i wynosi około 29 procent wartości budżetu. Jest to nie tylko moja opinia, ale przede wszystkim Regionalnej Izby Obrachunkowej, która  opiniowała projekt budżetu Powiatu Poznańskiego zanim został on uchwalony przez Radę Powiatu.

 

Rozmawiał: Robert Domżał

CZYTAJ teżhttps://powiat.poznan.pl/powiat-poznanski-ma-budzet/

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MODERNIZOWANYCH DRÓG