Dbajmy o pszczoły – skrzydlatych sprzymierzeńców

Dbajmy o pszczoły. Na pewno każdy z nas, przynajmniej jeden raz, słyszał, że jeśli wyginą pszczoły, nie przeżyje również człowiek.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważne i pożyteczne są te małe, kosmate stworzenia, zapylające kwiaty, ale też szereg innych roślin.

 

Hodowcy pszczół alarmują, że pszczoły znikają z uli. Wylatują i już do nich nie wracają. Zdaniem autorytetów naukowych jest to winna pestycydów, przez które owady tracą orientację w  terenie. Przybiera to poważne konsekwencje dla człowieka, ponieważ pszczoły  są odpowiedzialne za 2/3 roślin, które służą człowiekowi za pożywienie.

 

Bez pszczół nie będziemy mieli pomidorów, jabłek, czereśni, wiśni  orzechów, a także oleju rzepakowego i wielu innych owoców i warzyw. Rośliny wiatropylne to o wiele za mało, aby wykarmić ludzkość. Powstałoby zagrożenie klęską głodu. Wobec tego powinniśmy zdać sobie sprawę jak bardzo silny człowiek jest uzależniony od tak małego stworzenia.

Najbardziej pszczołom zagrażają pestycydy oraz mało urozmaicony krajobraz terenów rolniczych.

Dlatego jeszcze raz apelujemy o rozważne stosowanie pestycydów, a pszczoły traktujmy tak, jak najważniejszych przyjaciół.

Piszemy o tym już teraz, gdy za oknem jest szara jesień, ponieważ jest to okres, kiedy rolnicy  zaopatrują się w nawozy i środki ochrony roślin na rok 2020.  Apelujemy więc do Rolników, aby kupując środki ochrony roślin, zwracali szczególną uwagę na okres karencji środków ochrony roślin dla pszczół.

 

CZYTAJ też: http://www.wodr.poznan.pl/baza-informacyjna/technologia/produkcja-zwierzca/pszczoly/hodowla-pszczol