Dni Pobiedzisk 2017

IMG_7373

Dni Pobiedzisk, które każdego roku mieszkańcy gminy Pobiedziska oraz goście świętują pod koniec czerwca, w tym roku miały wyjątkowy charakter. Pobiedziska obchodzą w 2017 roku 760-lecie Nadania Praw Miejskich i ta rocznica oraz 600-lecie Prymasostwa w Polsce były świętowane bardzo uroczyście. Przez trzy dni święta Pobiedzisk – od 23 do 25 czerwca – miały miejsce wydarzenia godne królewskiej historii miasta. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i doniosłych chwil, które miały miejsce podczas uroczystości. Wśród nich były m.in: wizyta delegacji zaprzyjaźnionych miast partnerskich z Marktheidenfeld, Montfort oraz Vaxjo, koncerty, pokazy średniowiecznych rytuałów, manewry strażackie, zawody sportowe, pokazy podniebnych akrobacji w wykonaniu Grupy „Żelazny”, show fajerwerków na j. Biezdruchowo, Deptak na Chwilę i spektakle teatralne. Jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń była Msza św. na Rynku połączona z odsłonięciem i poświęceniem figury Najświętszego Serca Jezusowego z udziałem Biskupa Gnieźnieńskiego Krzysztofa Jakuba Wętkowskiego. Całość wydarzeń na Rynku miała doniosłą wojskową oprawę połączoną z pokazem musztry paradnej i koncertem Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy.

Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska pragną bardzo podziękować mieszkańcom oraz gościom, którzy tak licznie przybyli na pobiedziski Rynek w niedzielę na uroczystą Mszę św. To dzięki Państwa uczestnictwu stała się ona tak wyjątkowa, doniosła i nasza. Wspólna modlitwa i możliwość przeżywania tych chwil razem z mieszkańcami była niezwykle ważna. 

Dni Pobiedzisk to wydarzenie, którego organizacja wymaga wiele wysiłku, ale też pomocy ogromnej liczby osób, instytucji i firm. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc:
Pobiedziski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Biblioteka Publiczna, Komenda Garnizonu Poznań, Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Grupa Akrobacyjna „Żelazny”, Policja, Ochotnicze Straże Pożarne, Pogotowie Ratunkowe, Zespół Szkół Pobiedziska, Pan Jacek Grzeczka, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcja 4 Pobiedziska, Sołtys Marcin Bartz.

Dziękujemy wszystkim pocztom sztandarowym za tak liczny udział w uroczystościach.

Specjalne podziękowania kierujemy do rodzin, które przyjęły i ugościły pod swoim dachem zagranicznych gości z Niemiec i Francji.

Za wyborny, słodki rocznicowy poczęstunek dziękujemy Panu Jackowi Grzeczce, który z tej okazji wypiekł 760 pączków i poczęstował nimi gości będących na Rynku w Pobiedziskach.

Foto: Tomasz Chmielewski

„Nie można każdej sprawy w Ojczyźnie przeradzać w konflikt. W ten sposób niszczy się wspólnotę” – przestrzegał w niedzielę w Pobiedziskach bp Krzysztof Wętkowski, przypominając dalej, że warunkiem istnienia wspólnoty – i narodowej i politycznej – jest poczucie sprawiedliwości, dążenie do zgody, zdolność do kompromisu i uczciwych relacji.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wziął udział 25 czerwca w obchodach 760-lecia nadania Pobiedziskom praw miejskich, które połączono z obchodami 600-lecia prymasostwa w Polsce. Ten drugi jubileusz uczczono nieprzypadkowo. Właśnie w Pobiedziskach… czytaj całość na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej – http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/bp_wetkowski_w_pobiedziskach.html.

 

wojewoda