Dotacje na remont zabytku w 2017 roku

remontzabytku2016_ost

Przypominamy o możliwości złożenia wniosku na pozyskanie dotacji z budżetu gminy na remont zabytku. Dotacje mogą być udzielane osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, jeżeli zabytek ten jest:

1) usytuowany na terenie gminy Pobiedziska;

2) wpisany do rejestru zabytków;

3) posiada istotne znaczenie historyczne lub artystyczne dla gminy Pobiedziska.

Dotacje mogą być udzielane na prace wykonywane w roku, w którym dotacja ma być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac i robót przy zabytku.

Udzielenie dotacji następuje na podstawie złożonego zapewnienia o zamiarze przystąpienia do prac (do 15.09.2016r.) oraz wniosku (31.05.2017r.).

 

  • Zapewnienie o zamiarze przystąpienia do prac remontowych składa się w następującym terminie: do dnia 15 września roku poprzedzającego rok przyznania dotacji,
  • Wniosek składa się do dnia 31.05. roku w którym ma nastąpić wykonanie prac remontowych. Wzór wniosku określony jest w załączniku nr 1 do uchwały.

 

Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie www.pobiedziska.pl oraz
w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „Prawo Lokalne – Uchwały Rady Miejskiej” – Uchwała nr LIX/574/10 z dnia 23 września 2010 r. w sprawie: zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Informujemy, iż w roku 2016  przyznano dwie dotacje:

 remontzabytku2016_ost

  • dla Parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewiekwota 10.000 zł na zadanie „Odgrzybianie i odrobaczanie więźby dachowej i stropu drewnianego w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie”. Drewniany kościółek  położony jest na Szlaku Kościołów Drewnianych. Świątynia powstała w 1881 r. i jest przykładem drewnianego budownictwa sakralnego. Wewnątrz znajduje się późnogotycka figura Matki Boskiej. W sąsiedztwie świątyni znajduje się grób rodziców Józefa Kostrzewskiego – uważanego za jednego z ojców polskiej archeologii – badacza m.in. Biskupina,
  • dla Parafii   św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wronczyniekwota 12.900 zł na zadanie „Piaskowanie, szlif marmuru, prace murarskie, ułożenie płyt granitowych, naprawę łańcuchów oraz montaż”. Na zabytkowym cmentarzu przy kościele znajdują się groby zasłużonych Wielkopolan, m.in. grobowiec rodziny Jackowskich. Nieopodal rozpoczyna się Ścieżka dydaktyczna, która  została poświęcona Maksymilianowi Jackowskiemu, pierwszemu patronowi Kółek Rolniczych.

 

Opr. I.Tomaszewska