Informacja w sprawie opłaty adiacenckiej

Czym jest opłata adiacencka?

Opłata adiacencka naliczana jest w sytuacji, kiedy wartość nieruchomości wzrosła na skutek budowy urządzeń infrastruktury technicznej, z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Aktualnie prowadzone postępowania mają związek z inwestycją budowy sieci kanalizacyjnej w ramach Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”.

Nie jest to nowa opłata. W gminie Pobiedziska, pierwsza uchwała w sprawie ustalenia stawki opłaty adiacenckiej została uchwalona w 2002 r. Wcześniej, bo w latach dziewięćdziesiątych gmina nakładała obowiązek podłączenia się do kanalizacji gminnej i uiszczenia za to opłat.

W latach 2008 – 2013 wszczęto ok. 490 spraw, związanych z naliczeniem opłaty adiacenckiej.

Postępowania, związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej w ramach Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka” zaczęto wszczynać w sierpniu 2018 r. Do dziś wszczęto ponad 2200 postępowań w związku z inwestycją w ramach Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”.

Jak obliczana jest opłata adiacencka?

Podstawą obliczenia opłaty adiacenckiej jest wzrost wartości nieruchomości, spowodowany budową sieci kanalizacji sanitarnej. W celu określenia wpływu budowy kanalizacji na wartość nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy wyceni wartość nieruchomości przed wybudowaniem kanalizacji i wartość tej samej nieruchomości po wybudowaniu kanalizacji. Opłata adiacencka będzie obliczona jako 35% od wzrostu wartości nieruchomości.

opłata adiacencka 1 mniejsze

Uwaga – Powyższy przykład tylko obrazuje sposób obliczania opłaty adiacenckiej. Rzeczoznawca określi wzrost wartości każdej nieruchomości indywidualnie. W poprzednich postępowaniach opłata adiacencka średnio wyniosła od 600 do 1500 zł. Tylko w nielicznych przypadkach opłaty były wyższe – praktycznie w sytuacji, gdy właściciel posiadał kilka działek. Szacuje się, że w bieżących postępowaniach będą to podobne kwoty. Osoby, które posiadają przydomową oczyszczalnię wybudowaną zgodnie z przepisami, nie będą musiały płacić opłaty adiacenckiej.

Czy opłatę adiacencką można rozłożyć na raty?

Tak. Opłata adiacencka, na wniosek właściciela działki może zostać rozłożona na raty, niezależnie od jej wysokości czy stanu majątku osoby, która została nią obciążona. Z wnioskiem o rozłożenie na raty należy zwrócić się po poznaniu jej wysokości, ale koniecznie przed wydaniem decyzji o ustaleniu wysokości opłaty, gdyż decyzja ta musi również mówić o sposobie płatności (jednorazowej bądź ratalnej).

Jakie są etapy postępowania administracyjnego w sprawie obliczenia wysokości opłaty adiacenckiej?

opłata adiacencka 2

  1. Pierwszym etapem postępowania jest poinformowanie stron postępowania o jego wszczęciu. Zgodnie z ustawą, urząd musiał dokonać tego w terminie 3 lat od daty stworzenia warunków do podłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej.
  2. W kolejnym piśmie, które zostanie przesłane do każdej ze stron postępowania, urząd poinformuje, o sporządzeniu operatu szacunkowego i wysokości opłaty adiacenckiej. W tym momencie, po zapoznaniu się z wysokością opłaty, każda osoba, zainteresowana rozłożeniem opłaty na raty powinna złożyć stosowny wniosek, w którym określi ilość i wysokość rat (nie więcej niż 10 rocznych rat) oraz sposób zabezpieczenia należności z tytułu opłaty adiacenckiej.
  3. Kolejnym pismem będzie informacja o zebraniu całości materiału dowodowego w sprawie i możliwości zapoznania się z nim.
  4. Ostatnie pismo będzie stanowiła decyzja administracyjna, która określać będzie wysokość należnej opłaty i sposób jej płatności. W przypadku osób, które nie zwróciły się o rozłożenie opłaty na raty, będzie ona płatna jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w której decyzja stała się ostateczna.

UWAGA: w aktualnie prowadzonych postępowaniach urząd nie dysponuje żadnym operatami szacunkowymi, więc w żadnej sprawie nie została jeszcze wyliczona wysokość opłaty adiacenckiej. Wszelkie informacje o konkretnych, wyliczonych wysokościach opłaty są nieprawdziwe i prosimy nie sugerować się nimi.