Do Kociałkowej Górki bezpiecznie dojedziemy rowerem

IWO_POBautob

Do Kociałkowej Górki dojedziemy już bezpiecznie rowerem. To efekt remontu drogi  Pobiedziska – Iwno. Sporo ma też się dziać na  drogach w gminie Pobiedziska w roku przyszłym.

Chociaż końca dobiega dopiero pierwszy etap remontu drogi Pobiedziska – Iwno, odcinek do Kociałkowej Górki już prezentuje się okazale. Od stacji paliw w Pobiedziskach przez Kapalicę do Kociałkowej Górki można dojechać asfaltową ścieżką rowerową. Nową nawierzchnię zyskały niektóre odcinki jezdni. Najefektowniej prezentuje się obecnie odcinek w pobliżu Rezerwatu Drążynek, gdzie strome skarpy umocniono granitową  kostką.

Druga część tej inwestycji ma polegać na modernizacji odcinka od węzła Iwno na S5 do przepustu w lesie pomiędzy Kociałkową Górką a Kapalicą. To odcinek o długości ponad 3 km.

Zakres prac II etapu można podzielić na trzy odcinki:

  • od węzła S5 do Kociałkowej Górki: budowa ścieżki rowerowej z masy bitumicznej, wzmocnienie i poszerzenie jezdni do 6 m;
  • w Kociałkowej Górce: wzmocnienie i poszerzenie jezdni do 6 m, budowa kanalizacji deszczowej;
  • od Kociałkowej Górki do przepustu w lesie: wzmocnienie i poszerzenie jezdni do 6 m.

Przebudowa tej drogi została dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Poszerzyli most

Od 27 września kierowcy jeżdżą też nowym mostem w Nadrożnie na drodze Pobiedziska – Złotniczki. Stary most na rzece Głównej w Nadrożnie miał około 10 m. szerokości. Jego konstrukcję nośną stanowiło jedno żelbetowe przęsło. Na nowym obiekcie oprócz jezdni o szerokości 6,6 m. jest jednostronna ścieżka rowerowa z dopuszczeniem ruchu pieszego o szerokości 3,9 m. Całkowita szerokość korony drogi wynosi 13,8 metra.

W najbliższej przyszłości?

– Do przyszłorocznego budżetu powiatu poznańskiego udało się wprowadzić modernizację czterech dróg w gminie Pobiedziska – mówi radny powiatowy Michał Podsada.

Jakie to drogi? Pobiedziska – Rybitwy, Tuczno – Karłowice oraz Kowalskie – Jerzykowo i Biskupice – Jankowo.

Najkosztowniejszym remontem będzie zdecydowanie modernizacja trasy Tuczno – Karłowice. Ale skorzystają na tej inwestycji mieszkańcy dwóch gmin, czyli Pobiedzisk oraz Swarzędza. Pozostałe modernizacje też nie będą tanie. I tak za przebudowę drogi Pobiedziska – Rybitwy trzeba będzie zapłacić 900 tys. Zł. Odcinek Tuczno – Karłowice to wydatek aż 2,4 mln zł.

Zakończył się już przetarg, w którym wybrany został wykonawca robót na odcinku Kowalskie – Jerzykowo. Koszt wyniesie około 1 mln zł. W ramach remontu wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni.

Starostwo Powiatowe w Poznaniu i Zarząd Dróg Powiatowych mają nadzieję, że remonty na drogach Jerzykowo – Kowalskie oraz Tuczno – Karłowice uda się zakończyć do połowy przyszłego roku.

Będzie bezpieczniej

Mieszkańców Biskupic ucieszy wiadomość, że wykonywana jest dokumentacja ZRID niezbędna do remontu drogi Biskupice – Jankowo. Jej koszt to 240 tys. zł. Od pewnego czasu bardzo wzrosła liczba przejeżdżających nią samochodów ciężarowych.

Ponadto w roku przyszłym ma być też wykonany brakujący odcinek chodnika wraz z zatoką autobusową w Pomarzanowicach.

Czytaj też: https://zdp.poznan.pl/umowy-na-dofinansowanie-z-funduszu-drog-samorzadowych/