Izba Pamięci Spółdzielczej

1 (2)(1)

Śladami Historii  

Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa „ROLNIK” Pobiedziska prowadzi działalność handlowo-usługowo-wydawniczą, a swoją działalność na naszym terenie zaznacza od lat przedwojennych. Spółdzielnia opierała swoje podstawy funkcjonowania w oparciu o ustawę o spółdzielniach.  Celem obligatoryjnym było podniesienie zarobku lub poziomu gospodarstwa członków przez prowadzenie przedsiębiorstwa, a celem fakultatywnym  podniesienie poziomu kulturalnego członków. Kolejne lata po 1925 do 1939  roku łączyły środowisko miasta i wsi. Zgodnie z założeniami w Spółdzielni „ROLNIKwspólnego” rozwijano działalność handlową i skup płodów rolnych .Wprowadzony system kontraktacji pozwalał na planowanie przychodów oraz dawał nowe miejsca pracy. Pojawiły się pierwsze hasła sztandarowe, które miały za zadanie zwiększyć efekty pracy. Spółdzielczość rolnicza, która powinna obejmować cały łańcuch żywnościowy „od pola do stołu”:  Gdzie praca, pilność na straży, tam się bieda wejść nie waży.

W okresie powojennym ( po 1945 roku) staraniem działaczy lokalnych  reaktywowana Spółdzielnia miała ogromne znaczenie społeczno- gospodarcze.

Obecnie  również zaznacza swoje działania  społecznie na terenie Miasta i Gminy Pobiedziska,  aktywizując społeczność lokalną poprzez rozwój różnych umiejętności, które w wieku 60+ pozwalają zachować aktywność ,poczucie dużej wartości i przynależności wśród mieszkańców. Do tej pory zorganizowaliśmy wiele spotkań , które pokazują jak tematyka i organizowanie tego typu jest ważne, a były to m.in. : ABC Zdrowego Żywienia, Kultywowanie tradycji, Spotkajmy się przed Wielkanocą, Jazzowe Walentynki z Zespołem  Tirsa & Cocktail Jazz Band Karola Górskiego, Szlakiem ludzi z pasją, Wśród starych szlagierów z poezją, Uroda Kobiety w miodowych latach, Szlakiem Trzech Króli, Zaśpiewajmy razem Kolędy, Było i warto zachować w pamięci…Historie, które poruszają serca, Pamiętajmy o naszych bohaterach z Tadeuszem Panowiczem, Wizyta prof. Carla-Alexandra Graubnera z Darmastadt w Pobiedziskch –  mała odsłona wielkiego dzieła pojednania pomiędzy Niemcami  i Polakami,  Jan Wdowiak i Henryk Heliński bohaterowie tamtych lat, ASSOS Akademia Inspiracji 60+, Jesienny wieczorek z poezją oraz wiele innych, twórczych spotkań

Jesteśmy również wydawcą Lokalnego czasopisma

pt: „Lokalne Wiadomości Spółdzielcze ROLNIK Pobiedziska”, które łączy historię, współczesność i tradycję oraz talenty wielu osób w różnym wieku. Gazetka jest bezpłatna i   ukazuje się jako dwumiesięcznik. Zagadnienia, o których piszemy  i prezentujemy Czytelnikom to Spółdzielcze życie, tradycje, porady gospodarcze, związane z porami roku jak i tematy które rozwijają  się z listów do Redakcji, a którymi czytający  czasopismo są  zainteresowani . Z inicjatywy Prezes Grażyny Manikowskiej – Krawiec prowadzimy spotkania historyczne w Spółdzielni OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, gdzie w tematyce pt: „Ludzie zwyczajni, a jednak nadzwyczajni” przedstawiamy historię osób, które swoją postawą i pracą zasługują na umieszczenie ich w sposób szczególny na kartach historii. Spółdzielnia wydała w 2018 roku książkę dr Karola Górskiego pt. : ”Pobiedziska- Gniezno – Poznań Impresje z dalszej i bliższej przeszłości” W 2017 roku na Wielkopolskich i Archidiecezjalnych Dożynkach w Gnieźnie zdobyliśmy II miejsce robiąc wystawę pt; „Żniwiarze- tradycja i współczesność”. W 2018 roku otworzyliśmy Izbę Pamięci Tradycji Spółdzielczej z naszego terenu. Wspólnymi siłami z Seniorami zgromadziliśmy wiele pamiątek, które po odrestaurowaniu prezentują miniony czas w naszej Izbie. Sukces to uratowana Spółdzielnia po 2000 roku i ludzie, którzy są z nami, miejsca pracy i wspólne pasje. Podejmujemy wiele działań i jesteśmy otwarci na wszelkie formy inicjatyw dla społeczności nie tylko lokalnie. Zapraszamy do obejrzenia naszych zbiorów.

Opr. na podst. info. Prezes Grażyny Manikowskiej – Krawiec

DSC_9121 DSC_9118 DSC_9100  Izba Pamięci 1 1 (2)(1)