Kobiety piszą … historię

KSIAZKI-POB4

Na świecie jesień tego roku przejdzie do historii jako czas drugiej fali pandemii Covid, w Polsce zapamiętamy ją z protestów na ulicach, a w Pobiedziskach? W Pobiedziskach wydarzeniem są książki o Antonim Pallucie i Henryku Lewandowskim. Obydwaj związani z Ziemią Pobiedziską zginęli, tworząc historię, walcząc o Polskę niepodległą. Książki wyszły spod piór kobiet. W świat wieść o nich zaniosą krótkofalowcy z poznańskiego Klubu SP3YOR i powstająca lokalna telewizja „TuPobiedziskaTV.

 

„Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” pióra Pani Beaty Majchrowskiej, historyka sztuki i dziennikarki to wartko opowiedziane wydarzenia z XX wiecznej historii Polski. Czytając tę książkę ma się wrażenie, że przygoda goni tam przygodę, a w każdym rozdziale odkrywamy nową tajemnicę. Autorka uchyliła w swoim dziele nie tylko rąbka tajemnicy Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej, pokazała nie tylko tytułowego bohatera. To saga rodzinna i historia Starego Kontynentu zarazem. Z Palluthem, Langerem, Ciężkim i innymi oficerami Biura Szyfrów ewakuujemy się we wrześniu 1939 r. do Rumunii, przedzieramy się do Francji i między rozpracowaniem kolejnych depesz wroga łowimy żaby ….

Opowieść zaczynającą się w niewielkich Pobiedziskach, koło Poznania, wydaje się być znakomitym materiałem na scenariusz filmowy. Najlepiej przekonać się samemu.

Autorką drugiej książki:” Chciałabym go zobaczyć… Kapitan Henryk Lewandowski (1900-1940) w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej” jest Pani Krystyna Lewandowska. To znana i ceniona w Pobiedziskach nauczycielka fizyki i astronomii w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa w Pobiedziska. Autorka jest też synową Henryka Lewandowskiego. Jej opowieść wyrastająca z bólu spowodowanego wieloletnim przymusem milczenia o tragedii katyńskiej, jest rzeczowa, poparta licznymi fotografiami i dokumentami z rodzinnymi.

Czytelnik znajdzie w tej książce również informacje o działaniach podjętych przez Panią Krystynę Lewandowską w celu upamiętnienia kapitana Henryka Lewandowskiego.

Jak pisze autorka” To wspomnienie o moim Teściu ma służyć odkłamywaniu historii …”.

 

Poznańscy krótkofalowcy o Pallucie

Z okazji 120 rocznicy urodzin Antoniego Pallutha i ukazania się książki „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha”, poznańscy krótkofalowcy z Klubu SP3YOR organizują specjalne łączności z użyciem znaku okolicznościowego SP0AVA. Nawiązuje on do znaku, jakim posługiwał się A. Palluth – TPVA oraz nazwy firmy – AVA, jaką stworzył wspólnie z braćmi Danilewiczami. Pierwsze łączności odbyły się w miniony weekend, a kolejne planowane są na 11 listopada. Łączności będą też nawiązywane w grudniu.

Poznański Klub Krótkofalowców SP3YOR na Osiedlu Rusa zrzesza blisko 40 osób połączonych radioamatorską pasją. Oprócz cotygodniowych spotkań, członkowie klubu są częścią wielu inicjatyw, jak organizacja łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 71 w Poznaniu, czy regularne starty w międzynarodowych zawodach krótkofalarskich.

 

Reportaż młodzieży o Katyniu

Młodzi mieszkańcy gminy pod okiem Pani Małgorzaty Halber, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska realizują reportaż o pobiedziskich ofiarach zbrodni katyńskiej. Dowiemy się z niego też, jak powstała książka Krystyny Lewandowskiej. Młodzież rozmawiała z autorką i regionalistami, w tym z Panem Karolem Górskim, urodzonym w Pobiedziskach, redaktorem książki” Chciałabym Go zobaczyć”. Spotkała się też z mieszkańcem Pobiedzisk Radosławem Wiśniewskim, który opracował graficznie zdjęcia i dokumenty przedstawione w książce. Ogromne emocje towarzyszyły rozmowie z uczestnikiem rajdów motocyklowych do Katynia, Krzysztofem Krauze, również z Pobiedzisk.

W cyklu „Rozmowy z Biblioteki w Pobiedziskach” Telewizja STK nagrała rozmowę z Beatą Majchrowską, autorką biografii Antoniego Pallutha. Dyrektor Biblioteki nawiązała w rozmowie do pobiedziskich i poznańskich śladów życia konstruktora repliki Enigmy i do przeżyć pisarki poszukującej informacji o bohaterze.

 

 

Beata Majchrowska, „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha”, wydawnictwo Klinika Języka, Szczęsne 2020.

Krystyna Lewandowska, „Chciałabym Go zobaczyć… Kapitan Henryk Lewandowski (1900) w80.rocznicę zbrodni katyńskiej”, wydawnictwo Bonami, Poznań 2020.

 

http://www.pobiedziska.pl/inzynier-biznesmen-tajny-agent-byl-antoni-palluth/czytaj:

Książka o H. A. Lewandowskim czeka na druk