Koleje Wolności w mieście Antoniego Pallutha

mund-kolwol-min

Koleje Wolności wjechały w piątek rano, 4 października, na peron stacji w Pobiedziskach, miasta Antoniego Pallutha, twórcy repliki „Enigmy”. Jest to elementem obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– To będzie przygoda – mówił Mateusz. – Frajda – dodał jego kolega, a Olek, kolejny uczeń pobiedziskiej Szkoły Podstawowej stwierdził, że w trakcie podróży Koleją Wolności chce się dowiedzieć czegoś nowego o II wojnie światowej.

Oprócz blisko trzydziestoosobowej grupy ze Szkoły Podstawowej w Pobiedziskach na peronie czekała też młodzież i ich opiekunowie z gnieźnieńskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.

– Młodzież lepiej chłonie wiedzę z przeżyć niż z podręczników. Lekcje, w trakcie, których może czegoś dotknąć, poczuć zapach, smak zapamiętuje na długo. Ponieważ w grupie są uczniowie i uczennice z klas szóstej i ósmej, wycieczka jest też okazją do integracji – mówią Szymon Robaszkiewicz i Patrycja Rybarczyk, opiekunowie grupy z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie.

Na peronie nie zabrakło również mieszkańców Pobiedzisk.

– Sentyment mnie tu przygnał. Kojarzę te lokomotywy, bo urodziłem się i w dzieciństwie mieszkałem w Gnieźnie. Pamiętam tamtejszą lokomotywownie – mówi Waldemar Żukowski mieszkający obecnie w Pobiedziskach, fotograf pasjonat.

Wjeżdża na stację lokomotywa…

Około godz. 9 czarny parowóz ciągnący zabytkowe wagony wyłonił się z kłębów dymu i pary. Gwiżdżąc, wjechał na peron. W drzwiach stanęli konduktorzy w służbowych, granatowych uniformach Kolei Wielkopolskiej. Na peron wyskoczyli rekonstruktorzy w wojskowych mundurach i z bronią. Widzowie z aparatami fotograficznymi i kamerami czekali, by utrwalić ten moment.

Pasażerowie zaczęli wsiadać do wagonów. A w nich … drewniane ławki….

Koleje Wolności

Po raz pierwszy taki historyczo-turystyczny pociąg jeździł po Wielkopolsce w roku 2018 z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Przypominano wtedy walki, jakie miały miejsce w regionie na przełomie roku 1918 i 1919. Przejechało nim wtedy około 2,5 tysiąca osób.

W tym roku mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Żywe lekcje historii, przeprowadzane w trakcie przejazdu Kolejami Wolności poświęcone są wydarzeniom z września 1939 roku.

W dziejach Pobiedzisk wrzesień 1939 roku to nie tylko wkroczenie żołnierzy Wermachtu, ale również wysiedlenia mieszkańców.

Z Pobiedzisk pochodzi człowiek, który bardzo mocno przyczynił się do skrócenia II wojny światowej.

Chodzi o Antoniego Pallutha. Urodzony 11 maja 1900 roku, ukończył gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Służył w oddziałach Łączności Wojska Polskiego, między innymi przy obsłudze radiostacji w Cytadeli Poznańskiej. Tam rozpoczął współpracę z Maksymilianem Ciężkim. Zaowocowała ona stworzeniem zespołu, który rozpracował niemiecką maszynę szyfrującą „Enigmę”. (…)

Mieszkańcy Pobiedzisk doceniają wkład znakomitego konstruktora i kryptologa wywodzącego się z tej właśnie miejscowości, dlatego przed laty uhonorowali go odsłaniając tablicę pamiątkową.

Więcej czytaj: http://www.pobiedziska.pl/turysci/zabytki/palluth/

http://www.pobiedziska.pl/13-wrzesnia1939-r-oddzialy-wehrmachtu-wkraczaja-pobiedzisk/

 

Inicjatorami i organizatorami projektu Koleje Wolności są Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Koleje Wielkopolskie.