Komunikacja tematem Powiatowej 17 w Pobiedziskach

DSC_1310

Za nami kolejna debata w ramach akcji „Spotkajmy się w Powiatowej 17.”, którą organizują Fundacja Barak Kultury i „Gazeta Wyborcza”, a wspiera powiat poznański. Podczas spotkania, które odbyło się 9 października w Pobiedziskim Ośrodku Kultury debatowano na temat transportu w gminie, szukając odpowiedzi na pytanie: “Jaka alternatywa dla aut?” W debacie udział wzięli m.in. starosta poznański Jan Grabkowski, burmistrz Pobiedzisk Dorota Nowacka, zastępca burmistrza Zbigniew Zastrożny, sołtys wsi Bociniec Adam Stołowski, radny Pobiedziska Letnisko Dariusz Dobry oraz Marcin Bartz, sołtys wsi Główna.

Samochód czy pociąg? Jakim środkiem transportu dotrzemy szybciej z Pobiedzisk do centrum Poznania? Kilka miesięcy temu taki wyścig wygrał transport publiczny. Burmistrz Dorota Nowacka pociągiem dojechała z Pobiedzisk do stacji Poznań Garbary, skąd udała się pieszo do Urzędu Marszałkowskiego, przy al. Niepodległości. – Trasa zajęła mi 47 minut, natomiast w tym samym czasie inne osoby przemierzyły tę drogę samochodem w godzinę i 19 minut – mówiła Dorota Nowacka.

Z tego względu gmina Pobiedziska zainwestowała w węzły przesiadkowe przy dworcu kolejowym oraz przy stacji Pobiedziska Letnisko, a w planie jest budowa kolejnego, przy stacji Promno, o który zabiegają mieszkańcy. Gmina uruchomiła także darmową komunikację publiczną do końca roku. – Zakupiliśmy trzy nowoczesne i niskoemisyjne autobusy hybrydowe, które będą dowozić mieszkańców do węzłów przesiadkowych oraz dzieci do szkół. Stan dróg, wiele czarnych punktów, długie stanie w korkach spowodowało, że większość mieszkańców zaczęła korzystać z komunikacji publicznej – stwierdził Zbigniew Zastrożny, zastępca burmistrza.

– Gratuluję zbudowania węzłów przesiadkowych. To jest doskonały projekt. Pobiedziska jako samorząd są bardzo aktywne i mogą być przykładem prężnie rozwijającej się gminy – podkreślał Jan Grabkowski, starosta poznański. – Mieszkańcy Pobiedzisk korzystając z węzłów przesiadkowych mają możliwość spokojnego, komfortowego i bezpiecznego dotarcia do pracy, bez stania w korkach czy na rogatkach miasta – podkreślał.

Źródło – http://powiat.poznan.pl/samochod-czy-pociag/

Foto: Marcin Wojcieszak, Natalia Siejek

DSC_1304 DSC_1310 DSC_1315 DSC_1317 DSC_1320 DSC_1323 DSC_1328 DSC_1331 DSC_1332 DSC_1336 DSC_1340

7-7 9-6 11-5