KOMUNIKAT NR 3 – NISKA ZAWARTOŚĆ TLENU ROZPUSZCZONEGO W WODZIE PRZYCZYNĄ ŚNIĘCIA RYB W ZALEWIE KOWALSKIE❗️

zalew
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował na swojej stronie internetowej o wstępnych wynikach analiz dotyczących śnięcia ryb w zbiorniku Kowalskie.
🔴➡️Wynika z nich, że przyczyną śnięcia ryb była niska zawartość tlenu w zbiorniku wodnym oraz podwyższona temperatura wody. Pełne wyniki badań będą znane za ok. 14 dni.
🔴➡️Odczuwalny nieprzyjemny zapach pochodził od osadów dennych, które zostały wzruszone w miejscu wypływu rzeki Główna ze zbiornika Kowalskie.
🔴➡️Nie stwierdzono obecności ścieków sanitarnych w zbiorniku.
➡️Przypominam, że dno Zalewu Kowalskie jest biologicznie czynne.
Oczekujemy na spotkanie z Wodami Polskimi. Chciałbym ustalić kolejność działań właściciela zbiornika mających zapobiegać takiej sytuacji w przyszłości.
➡️WIOŚ informuje także, że podobnych przypadków w Wielkopolsce na akwenach wody jest więcej. Wyjaśnia, że obniżenie poziomu tlenu i wyższa temperatura wody prowadzi do tzw. przyduchy, która skutkuje śnięciem ryb.
⬇️Więcej informacji w tej sprawie można przeczytać pod linkiem: https://poznan.wios.gov.pl/…/niska-zawartosc-tlenu…/
🔹Jeszcze raz dziękuję wszystkim druhom Ochotniczych Straży Pożarnych 🚒 z terenu gminy Pobiedziska za wyłowienie ok. 6 ton śniętych ryb❗️. Zostały one złożone w pojemnikach i przekazane dzierżawcy, Gospodarstwu Rybackiemu Bogucin. Dzierżawca zadeklarował, że martwe ryby zostaną przekazane 3 lipca do specjalistycznej firmy w celu utylizacji❗️
Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska
Ireneusz Antkowiak
 zalewstrażacy