KRUCJATA WOLNOŚCI

IMG_0256

W dniu 29 listopada 2018 roku odbyła się uroczystość upamiętnienia członków organizacji, działającej w Pobiedziskach w latach 1951 – 1954. Ośmiu młodych chłopców – mieszkańców Pobiedzisk podjęło działania, które były protestem przeciw komunistycznej rzeczywistości.  Ich odwaga zaktywizowała ówczesną Służbę Bezpieczeństwa i w efekcie po politycznych procesach i dotkliwych wyrokach,  złamała życie wchodzących w dorosłość niezłomnych synów ziemi pobiedziskiej. O tych wydarzeniach do tej pory nie napisano, ani nie oddano hołdu członkom Krucjaty Wolności. Wydanie publikacji oraz jej prezentacja i odsłonięcie tablicy autorstwa Krzysztofa Przewoźnego jest koniecznym apelem o pamięć dla pobiedziskich bohaterów.
Msza Św. sprawowana przez ks. prał. Stanisława Drożyńskiego w intencji zmarłych i żyjących członków krucjaty i ich rodzin,  odbyła się w kościele p.w. Ducha Świętego.  Ks. Proboszcz w homilii zaznaczył, jak ważne znaczenie ma wolność w życiu społecznym.  Po przejściu do Strażnicy OSP poseł Bartłomiej Wróblewski, burmistrz MiG Pobiedziska Ireneusz Antkowiak i Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Czerniawski dokonali uroczystego  odsłonięcia pamiątkowej płaskorzeźby  z piaskowca  wykonanej przez rzeźbiarza Krzysztofa Przewoźnego.    W świetlicy OSP zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystej wieczornicy. Wśród gości byli członkowie rodzin członków Krucjaty, poczty sztandarowe i młodzież, która wraz z Andrzejem i Stanisławem Horbikiem poprowadzili śpiew pieśni harcerskich.
O działaniach organizacji niepodległościowej   i losach  jej członków  opowiedział autor książki „Krucjata Wolności”.  Fragmenty książki oraz Epilog z „Pana Tadeusza” odczytał absolwent gimnazjum w Pobiedziskach  Oskar Turowicz. Symboliczne „wieńce chwały” wykonane przez Marię Leśniewską wręczył członkom rodzin – uczestników Krucjaty Wolności Burmistrz Ireneusz Antkowiak. W trakcie spotkania moderatorzy Bractwa Stanisław Krygier i Józef Wodziński wręczyli pamiątkowy ryngraf księcia Kazimierza Odnowiciela z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk.  Spotkaniu towarzyszyła mini wystawa prac Krzysztofa Przewoźnego – twórcy i fundatora tablicy.  Uroczystości przewodniczyła dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy  Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego

Opr. Małgorzata Halber

Fot. Tomasza Chmielewskiego

IMG_0151 IMG_0142 IMG_0122 IMG_0013 IMG_9991 IMG_9990 IMG_0191 IMG_0157