W Biskupicach organizują pomoc

plakat_koncert_kolęd

W najbliższą niedzielę w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w Biskupicach odbędzie się Charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek. Dochód przeznaczony zostanie na leczenie sześcioletniego Jasia.

Koncert w wykonaniu duetu Halina Benedyk i Marco Antonelli rozpocznie się o godz. 17: 00. Po koncercie odbędzie się kwesta na leczenia Jasia. Artyści występują pro publico bono. Pomoc dla sześcioletniego Jasia zainicjowała Magdalena Osak.

 

Jaś ma 6 lat. Pod koniec czerwca 2019 r. zdiagnozowano u niego guza pnia mózgu oznaczanego, jako diffuse midline glioma H3K27 M+. Niestety jest to najbardziej złośliwy guz mózgu wśród tych występujących u dzieci. Z uwagi na lokalizację jest on nieoperacyjny. Chłopiec przeszedł cykl radioterapii, przyjmuje doustne leki antynowotworowe. W Polsce metody leczenia się wyczerpują – pozostaje ogólnoustrojowa chemioterapia o ograniczonych rezultatach.

 

Jaś był konsultowany w ośrodkach onkologicznych w Polsce i zagranicą. Nowatorską terapię lekiem MTX-110 (panobinostat) zaoferował chłopcu zespół onkologów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Zurychu w Szwajcarii.

 

Z uwagi na eksperymentalny w Europie charakter leczenia – badania kliniczne na zamkniętej grupie pacjentów prowadzone są w USA. NFZ odmówił sfinansowania procedury ratującej życie Jasia.

 

Leczenie chłopca w Szwajcarii zostało wycenione na prawie 3 miliony złotych. Na początku bieżącego roku Jaś rozpoczął leczenie w Meksyku w klinice w Monterrey.

 

Więcej o Jasiu można przeczytać na stronie uruchomionej zbiórki

https://www.siepomaga.pl/jasiek

https://www.kawalek-nieba.pl/jas-wozniak/

 

Kilkanaście osób, wspólnie z rodzicami Jasia założyło zbiórkę, organizuje wydarzenia charytatywne (turniej piłkarski, koncerty, bale karnawałowe). Prowadzi grupę aukcyjną na Facebooku. https://www.facebook.com/groups/1379297338906134/?source_id=102119454581342

Niestety to wciąż za mało…

Jak mówi Magdalena Osak, organizatorzy pomocy dla Jasia planują także dwa bale karnawałowe. Pierwszy odbędzie się  15.02. w Baranowie, drugi 22.02. w Pałacu w Czerniejewie.

link do wydarzenia w Czerniejewie.

https://www.facebook.com/events/palac-w-czerniejewie/bal-dla-jasia-pa%C5%82ac-czerniejewo/2768602059859235/

 

Działalność charytatywna w  Biskupicach jest tradycją.

– Zbieraliśmy już pieniądze dla Nikodema, naszego współmieszkańca. Organizowaliśmy pomoc dla pana Marka. Pani Zofii pomagaliśmy zebrać środki na rehabilitację. Niektóre akcje zainicjował jeszcze poprzedni sołtys naszej miejscowości, a ja staram się je kontynuować. Jak nie pomóc naprawdę potrzebujących – pyta Wojciech Lisowski, sołtys Biskupic.

 

Rodzice Nikodema i Jasia, jego brata są młodym małżeństwem. Można powiedzieć, że są na starcie życiowym i dostali od życia taki cios.

– Dlatego jako współmieszkańcy, sąsiedzi jednoczymy się w pomocy. Liczy się każda złotówka – dodaje sołtys.

 

W Biskupicach mieszka tez rodzina chłopca, który obecnie jest w szpitalu w Warszawie i również walczy z chorobą. Jego rodzice wcale nie opowiadali publicznie o chorobie dziecka. Kiedy jednak mieszkańcy dowiedzieli się o trudnej sytuacji tej rodziny, zorganizowali pomoc.

– Wspieramy ich między innymi, dlatego, że muszą kursować między domem w Biskupicach a Warszawą – dodaje Wojciech Lisowski.