Mieszkaniec na medal, a nawet kilka medali!

MEDALE-GOLEBIEWSKI-min

Ile czasu może zabrać przeciętnemu mieszkańcowi gminy Pobiedziska przebiegnięcie pięciu kilometrów? Pół godziny, więcej. Tymczasem liczący już ponad 70 lat Edward Gołębiewski pokonał ten dystans w 23 min. 54 sek. A że było to na Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, zdobył medal, brązowy. Oprócz tego reprezentant Pobiedzisk zdobył jeszcze cztery inne.

W sobotę i niedzielę 22 i 23 sierpnia w Lublinie odbywały się Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Na starcie stanęło 520 sportowców – mastersów, czyli takich, którzy ukończyli 35 rok życia. Mieszkaniec Pobiedzisk Edward Gołębiewski wystartował w pięciu konkurencjach i zdobył pięć medali – trzy złote i dwa brązowe. Złote medale mieszkaniec Pobiedzisk wywalczył w chodzie na 3 i 5 kilometrów oraz w biegu na 400 metrów. Medale z brązu zawisły na jego szyi po biegach na 5 km i 1500 m.

– Na stadionie w Lublinie zebrało się ponad 500 osób. Sędziowie i obsługa w maseczkach, zawodnicy w różnych sektorach, na widowni. Pogoda była szalona. W sobotę nie było, czym oddychać, a w niedziele tonęliśmy w deszczu. Buty schły po stratach do wtorku – mówi Edward Gołębiewski.

Jak mówi senior pobiedziskich sportowców każdy start był odrobiną loterii? Po pierwsze ze względu na warunki atmosferyczne, po drugie, dlatego, że konkurencje rozgrywano w krótkich odstępach.

– W biegu na 400 metrów startowałem ledwie 20 minut po poprzednim starcie – mówi biegacz multimedalista.

Rozmowa z Mistrzem

Oprócz medali wielką radość sprawiło reprezentantowi Pobiedzisk spotkanie z Robertem Korzeniowskim.

– Mistrz olimpijski przyjechał na zawody, do Lublina ze swoimi podopiecznymi, zawodnikami, którzy trenują pod jego okiem. Miałem okazję chwilę porozmawiać z moim idolem, oczywiście o chodzie – opowiada Edward Gołębiewski.

Mieszkaniec Pobiedzisk biega od bardzo wielu lat i  zdążył przyzwyczaić nas do dlatego, że osiąga dobre wyniki. Jednak za tymi wynikami stoją lata systematycznych treningów. Do MP przygotowywał się na przykład w Człuchowie.

– Biegałem tam na bieżni ze sztuczną nawierzchnią. Byłoby wspaniale, gdybyśmy mieli taką w Pobiedziskach – mówi. Kto wie, może wkrótce. Kompleks boisk w Człuchowie wykonała ta sama firma, która obecnie buduje boiska wielofunkcyjne w Pobiedziskach Letnisku.

Liczący ponad 70 lat biegacz już we wtorek odbył  krótki trening. Zobaczyć można było go na ścieżce rowerowej między Pobiedziskami a Kapalicą.

– Biegam tam często, ale staram się nie przeszkadzać rowerzystom – dodaje. Będąc w okolicy Kapalicy pokonuje też przynajmniej 2 kilometry w lesie.

Startowała nawet olimpijska medalistka

Sobotnio-niedzielna impreza była prawdziwym sportowym świętem. Wśród 520 zgłoszonych do startu zobaczyć można było Urszulę Kielan, która w Moskwie na Igrzyskach olimpijskich zdobyła tytuł wicemistrzyni w skoku wzwyż. Wśród startujących była też Anna Rostkowska (olimpijka z Pekinu, wicemistrzyni uniwersjady i halowych mistrzostw Europy. Najliczniej obsadzoną konkurencją czempionatu był bieg na 200 metrów – aż 130 uczestników. Szczególnie licznie obsadzona w tym przypadku była kategoria M35 (zawodnicy 35-39 lat), 18 sprinterów. Licznie do walki o medale zgłosili się miotacze. W kategorii M70 w pchnięciu kulą wystartowało aż 17 zawodników, a w rzucie dyskiem – 16.

Mimo epidemii koronawirusa wielu zawodników w czasie startów poprzedzających lubelskie MP osiągała znakomite wyniki. Autorem jednego z najbardziej wartościowych jest Jerzy Jabłoński, który 28. lipca podczas Memoriału Duneckiego w Toruniu ustanowił nowy rekord świata w kategorii M70 w rzucie młotem (51,52m). „Najwcześniej urodzeni” uczestnicy tegorocznych mistrzostw to startujący w konkurencjach rzutowych Urszula Zglenicka (1932r.) i Czesław Pluszczewski (1933r.).

PONIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ

Edward Gołębiewski jest też kolekcjonerem pamiątek sportowych. Prowadzi kronikę Biegu Jagiełły