Młodzież z Grecji, Hiszpanii i Niemiec gości w Gminie Pobiedziska

wspólne-ERASM

Byli zaskoczeni nowoczesnym drogami, szkołami i serdecznością mieszkańców gminy Pobiedziska. Licząca blisko trzydzieści osób grupa nastolatków z Grecji, Hiszpanii i Niemiec wraz z opiekunami gości w gminie Pobiedziska. Odwiedzili też Urząd Miasta i Gminy. Jest to kolejna wizyta w ramach programu Erasmus.

– To moja pierwsza wizyta w Polsce i jestem zaskoczony tym, co widzę. Nowoczesne drogi, nowoczesne szkoły. Sądzę, że program Erasmus+ może być bardzo dobrą trampoliną dla współpracy krajów południa i północy Europy. Pochodzę z niedużej miejscowości, wielkością podobnej do Pobiedzisk i widzę szanse na nawiązanie kontaktów między tymi miastami – mówi Jose Enrique Castilla Bolivar z Palma del Rio w Andaluzji, opiekun młodych Hiszpanów.

Zdaniem Brygidy Kassel, opiekunki młodzieży z Niemiec program Erasmus+ daje nastolatkom szanse dotrzeć do miejsc, w których nie znaleźliby się wyjeżdżając z najlepszymi nawet biurami podróży.

Zagraniczni goście, jak to jest w zwyczaju programu Erasmus +, goszczeni są przez mieszkańców miejscowości, które odwiedzają.

Ponadto młodzież uczestniczy w tych samych lekcjach, co ich polscy rówieśnicy uczestniczący w tym programie.

– Nasi goście byli na lekcjach informatyki i matematyki – mówi Alina Mańka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jerzykowie, koordynator programu ze strony polskiej.

Dzisiaj, w czwartek młodzież odwiedziła Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach. O historii miejscowości i regionu, a także o tym gdzie i jak można w gminie Pobiedziska wypoczywać oraz jakie na tym terenie działają firmy, opowiadał Ireneusz Antkowiak, burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska. Zaprosił on młodzież do Sali Ślubów i zaprezentował łańcuch, w jakim burmistrzowie udzielają ślubów.

– Takie spotkania i związane z nimi przeżycia są najlepszą formą nawiązywania kontaktów między ludźmi, a przez to budowania przyszłości Europy. Cieszę się, że mogę Was gościć i mam nadzieję, że w przyszłości przyjedziecie odpoczywać nad naszymi jeziorami – mówił do młodzieży burmistrz Ireneusz Antkowiak.

W programie wizyty w Polsce jest oprócz zwiedzania Pobiedzisk wycieczka do Poznania oraz Gniezna.

Dla kogo jest Erasmus+?

O dofinansowanie projektów w ramach programu Erasmus + mogą starać się m.in. organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną, grupy nieformalne młodzieży oraz organy publiczne na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym działające na rzecz młodzieży.

– akcja 1: mobilność młodzieży i osób pracujących z młodzieżą.

– akcja 2: partnerstwa strategiczne

– akcja 3: Usystematyzowany dialog: spotkania osób młodych i decydentów do spraw młodzieży. Do udziału w projektach uprawnione są osoby młode (13-30 lat) oraz osoby pracujące z młodzieżą (bez ograniczeń wiekowych).

Robert Domżał

fotki-pamiatki upominkiERASM wspólne-ERASM