Młodzież z Pobiedzisk odwiedziła Portugalię

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marcelina, Kacper i Łukasz pod opieką nauczycieli ze Szkoły Podstawowej  im. Kazimierza Odnowiciela w Pobiedziskach odwiedzili w lutym 2018 roku szkołę w Mogadouro na pograniczu portugalsko-hiszpańskim, uczestnicząc w kolejnych mobilnościach projektu „HBIE” programu Erasmus+.

Po długiej podróży via Monachium i Porto spotkaliśmy się z gorącym przywitaniem gospodarzy oraz kolegami z Włoch, Czech, Słowenii, Hiszpanii i Portugalii. Po spotkaniu z dyrekcją szkoły, odwiedziliśmy burmistrza oraz zamek i muzeum archeologiczne, poznając bogatą historię Mogadouro. Zwieńczeniem pierwszego dnia była wizyta w muzeum regionalnym, gdzie poznaliśmy proces produkcji oliwy  z oliwek i sposób pozyskiwania korka, głównych produktów lokalnych. Uczniowie z poszczególnych krajów prezentowali swoje szkoły i regiony oraz wyselekcjonowane informacje o Portugalii. Zdobyte doświadczenia i wiedzę podsumował konkurs przeprowadzony przez partnerów z Czech przy pomocy aplikacji Kahoot.  W trakcie pobytu odwiedziliśmy także graniczne miasto Miranda do Douro, europejski Wielki Kanion na rzece Douro, stację hodowli  zwierząt oraz inne atrakcje pogranicza portugalsko-hiszpańskiego. Wymiana doświadczeń, możliwość prezentacji własnych osiągnięć, poznanie sposobu życia ludzi mieszkających tysiące kilometrów od nas oraz konieczność komunikowania się w językach obcych to bezcenne walory wymian szkolnych. Przed powrotem do Polski zwiedziliśmy także przepiękne Porto i wysmagani atlantycką bryzą tym razem via Frankfurt nad Menem i Warszawę dotarliśmy do Pobiedzisk. Kolegów z innych krajów zaprosiliśmy do odwiedzenia Polski w maju tego roku, aby wspólnie świętować 100-lecie odzyskania niepodległości. Portugalia kojarzy się zazwyczaj ze słońcem i skwarem, a my poznaliśmy ten kraj także od chłodnej strony ( ujemne temperatury w nocy przy braku ogrzewania ), jednak zapamiętamy przede wszystkim ciepłe przyjęcie przez gospodarzy i miłe spotkania w gronie przyjaciół.

Kolejne mobilności programu Erasmus+ to także możliwość prezentacji dotychczasowego dorobku naszej szkoły w nowej perspektywie Unii Europejskiej od roku 2014. Nauczyciele i dyrekcja szkoły pozyskali kilkaset tysięcy złotych z przeznaczeniem na realizację projektów, mobilności i wymianę doświadczeń uczniów i nauczycieli, ale także na wzbogacenie wyposażenia naszej szkoły. Projekty europejskie to znakomity sposób promowania kreatywności naszej młodzieży i możliwość prezentowania własnej tożsamości w międzynarodowym gronie. Podróże kształcą!!!

Leszek Pawlikowski