Młodzież z Węglewa wędruje śladami profesora Kostrzewskiego

LAWECZKA_DZIEW-min

O pasjach młodego Józka Kostrzewskiego przyszłego archeologa i o tym, że w młodości późniejszy profesor UAM bywał na wagarach – opowiadał uczniom Szkoły Podstawowej w Węglewie Tadeusz Panowicz regionalista, autor wielu publikacji historycznych.

 

 

Tadeusz Panowicz opowiadał szkolnej dziatwie jak to ich patron repetował, czyli powtarzał naukę w tej samej klasie.

– Jest faktem, że Józef Kostrzewski będąc uczniem powtarzał rok w szkole w Ostrowie, ale jakby tego było mało w Gnieźnie utrwalał wiedzę, powtarzając naukę w tej samej klasie aż trzy razy – mówi Tadeusz Panowicz.

Jak przystało na regionalistę prelegent wskazał źródła, w których można potwierdzić owe rewelacje. Słuchający byli oczywiście w uczniowskim siódmym niebie.

Aż strach pomyśleć, co będzie się działo w węglewskiej szkole w „Pierwszy Dzień Wiosny”. Prelegent prezentował młodzieży również  książki , jakie patron ich szkoły czytał w młodości. Żeby nie było wątpliwości,  były to książki wydane w XIX wieku, rzadkie zatem dzisiaj do zobaczenia, poza bibliotekami uniwersyteckimi czy antykwariatami.

 

Śladami patrona

Okazją do prelekcji były obchody urodzin patrona szkoły, a także realizowany przez węglewską Szkołę Podstawowa projekt zatytułowany „Śladami profesora Józefa Kostrzewskiego”.

– Zaczęliśmy nasze działania od wspomnień o patronie, odwiedziliśmy też Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – mówi Katarzyna Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Węglewie.

– Chcemy  też nawiązać współpracę z innymi szkołami, którym znany naukowiec patronuje. Już dzisiaj wiemy, że będzie to między innymi Szkoła Podstawowa nr 57 w Poznaniu – dodaje pani dyrektor. Katarzyna Woźniak.

W rocznicę urodzin znanego polskiego archeologa odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły.

Przed dziećmi wycieczka do Poznania, w trakcie, której odwiedzą campus uniwersytecki na Morasku.

– Chcemy, by zobaczyły jak w oryginale wygląda ławeczka profesora Kostrzewskiego, bo przecież jej kopię mamy w szkole, a ponadto dzieci zobaczą tablicę pamiątkową, która znajduje się na gmachu Towarzystwa Przyjaciół  Nauk w Poznaniu.

W ramach projektu uczennice i uczniowie będą też sprawdzać, w jakich miejscowościach znajdują się ulice, których patronem jest profesor Józef Kostrzewski.