Co nowego w gminie Pobiedziska…Komunikacja

DSC_5982

Drogie Mieszkanki, Drodzy Mieszkańcy

rozpoczynamy cykl artykułów pod tytułem: „Co nowego w Gminie….”. Artykuły poświęcone będą tematom bliskim mieszkańcom gminy Pobiedziska. Co dwa tygodnie będziemy starali się Państwu przybliżać kwestie, które wpływają na Państwa życie w „Naszej małej Ojczyźnie”.

Co nowego w gminie Pobiedziska, czyli jak to z tą komunikacją gminną było i jak to z nią będzie.

EFRR_Samorzad_kolor

Drodzy Państwo,  temat komunikacji gminnej w Pobiedziskach do roku 2016 nie był poruszany wcale. Po terenie gminy poruszały się autobusy PKS dowożące dzieci do szkoły lub też przejeżdżały pojedyncze publiczne lub prywatne linie autobusowe. Działała również linia autobusowa Poznań – Tuczno. Sytuacja zmieniła się w roku 2016 kiedy to władze gminy Pobiedziska z Burmistrzem Dorotą Nowacką oraz gminy Swarzędz z Burmistrzem Marianem Szkudlarkiem, postanowiły przygotować założenia i równolegle złożyć niezależne wnioski o dofinansowania, w ramach których obie gminy zaplanowały zakup autobusów, budowę i modernizację węzłów przesiadkowych. Wszystko to działo się w pierwszym półroczu 2016 roku. Gmina Pobiedziska stworzyła koncepcję kompleksowego wniosku o dofinansowanie, który w swych ramach zawierał między innymi: budowę miejsc parkingowych, przebudowę i budowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych oraz zakup nowoczesnych autobusów. W trakcie opracowywania koncepcji wniosku i jego podstawowych założeń 17 maja 2016 r. Gmina Pobiedziska podpisała list intencyjny z Gminami: Swarzędz, Kostrzyn i  Czerwonak. Pół roku później Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – pozytywnie ocenił złożony wniosek o dofinansowanie, tym samym przyznając Gminie Pobiedziska ponad 28 mln dofinansowania, w tym ponad 5,5 mln zł na zakup trzech autobusów. 30 grudnia 2016 r. podpisano umowę o dofinansowanie. W tym czasie trwały już rozmowy z Zakładem Komunalnym Sp. z o.o. w Pobiedziskach zmierzające do podpisania umowy o świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego, które sfinalizowane zostały w marcu 2018 roku. Podpisana umowa określa zasady świadczenia usługi transportu zbiorowego w tym termin rozpoczęcia, który wskazano początek maja 2018 r. Autobusy komunikacji gminnej kursować będą na liniach o numerach od 472 do 476.

DSC_5958

Kursy poszczególnych linii odbywać się będą na następujących trasach:

472: Pobiedziska – Złotniczki – Stęszewko – Tuczno – Stęszewko – Złotniczki- Pobiedziska

473: Pobiedziska – Pomarzanowice -Łagiewniki – Pomarzanowice – Pobiedziska

474: Pobiedziska – Kocanowo – Latalice – Węglewo – Główna – Pobiedziska

475: Pobiedziska – Pobiedziska Letnisko – Promno Stacja – Jerzykowo – Promno Stacja – Pobiedziska Letnisko – Pobiedziska

476: Pobiedziska – Gołuń – Wagowo – Kociałkowa Górka – Pobiedziska

DSC_5982

W tym miejscu pragniemy Państwa poinformować, iż czwartym autobusem w komunikacji gminnej będzie jeżdżący do tej pory autobus gminny, który kursować będzie na liniach 477 i 478. Ww. autobus rozpocznie kursy z początkiem roku szkolnego 2018/2019. Wszystkie rozkłady jazdy zostały dostosowane do kursów taboru kolejowego Kolei Wielkopolskich. Ponadto złożono wniosek o dofinansowanie w ramach którego zaplanowano zakup kolejnego autobusu niskoemisyjnego oraz przebudowę i budowę przystanków autobusowych. Wniosek po odwołaniu oraz rozprawach sądowych w WSA i NSA, których rozstrzygnięcia były pozytywne dla Gminy Pobiedziska, przekazany został do oceny do Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Zdajemy sobie sprawę, iż najważniejszą kwestią dotyczącą uruchamianej komunikacji gminnej, która jest dla Państwa kluczową informacją jest cena biletów. Chcemy poinformować, iż zarządzeniem Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska w okresie od 1 maja 2018 do końca roku 2018 wprowadziła bezpłatną komunikację gminną dla wszystkich podróżujących autobusami poruszającymi się na liniach: 472, 473, 474, 475, 476, 477 oraz 478, których operatorem jest Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Pobiedziskach.

DSC_5943

NIESPODZIANKA
W pierwszym dniu funkcjonowania komunikacji gminnej dla pierwszych 40 osób w godzinach od 9:00 do 14: 00 w każdym autobusie będą czekać upominki. O dokładnej dacie poinformujemy na stronie internetowej, profilu społecznościowym.

 

Komunikacja gminna to nie jedyne zagadnienie związane z transportem publicznym, nad którym od dłuższego czasu trwają prace. Władze gminy Pobiedziska podpisując w roku 2016 list intencyjny między innymi z Gminą Swarzędz podjęły rozmowy na temat uruchomienia komunikacji Swarzędz – Pobiedziska. Kolejne rozmowy i starania ze strony Pani Burmistrz Doroty Nowackiej oraz Pana Burmistrza Mariana Szkudlarka doprowadziły do tego, iż Zarząd Powiatu Poznańskiego w grudniu 2017 roku, w budżecie na rok 2018 zabezpieczył środki na realizację ww. zadania. Komunikacja międzygminna jest zadaniem powiatowym. Powiat Poznański zabezpieczając środki finansowe w budżecie na roku 2018 umożliwił prowadzenie dalszych rozmów w ww. temacie. Kolejne rozmowy z początku roku zaowocowały następującymi wnioskami:

  1. Gmina Swarzędz zaplanowała uruchomienie linii autobusowej w formie tzw. „wahadła” od Węzła Przesiadkowego w Kobylnicy do centrum Swarzędz, którym (według informacji z kwietnia bieżącego roku) każdy podróżny posiadający jakikolwiek bilet na przejazd pociągiem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie mógł przejechać bezpłatnie w I strefie taryfowej obowiązującej w komunikacji miejskiej Swarzędza;
  2. Gmina Swarzędz przejmie zadanie Starostwa Powiatowego w Poznaniu i zostanie organizatorem komunikacji międzygminnej: Swarzędz – Sarbinowo – Jankowo – Biskupice – Jerzykowo – Pobiedziska;
  3. W ramach planowanych do zakupienia autobusów przez Gminę Swarzędz rozwiązany zostanie problem komunikacji mieszkańców terenów pomiędzy Węzłem Przesiadkowym w Biskupicach, a Węzłem Przesiadkowym w Kobylnicy. Stanie się to jednak po zakończeniu realizacji budowy Węzłów Przesiadkowych oraz dostarczeniu autobusów do Gminy Swarzędz.

DSC_5995

Złożenie petycji w marcu bieżącego roku, przez mieszkańców gminy Pobiedziska, wsparło stanowisko Pani Burmistrz Doroty Nowackiej oraz Pana Burmistrza Mariana Szkudlarka i utwierdziło w przekonaniu, iż obrany w pierwszym półroczu 2016 r. kierunek rozwoju komunikacji międzygminnej jest słuszny i zgodny z oczekiwaniami mieszkańców.

Złożona petycja porusza również kwestie przystanków autobusowych, których budowy lub remonty ujęte zostały w złożonym w 2016 roku wniosku o dofinansowanie, a którego ocena nadal nie została zakończona. Proponowane przez mieszkańców przedłużenie linii z Uzarzewa do powstałej pętli w Jerzykowie, a dalej do Pobiedzisk, co wymagane zapisami uchwały budżetowej Powiatu Poznańskiego jest nadal przedmiotem analizy możliwości ekonomicznych i technicznych. Mając na uwadze bardzo dobrą współpracę władz Gminy Pobiedziska i Swarzędz oraz przychylności Starosty Powiatu Poznańskiego założone plany uruchomienia kolejnych tras, w tym obejmująca połączenie z Uzarzewem będzie możliwe w kolejnych latach.

 

Mamy dla Państwa też dobrą wiadomość! Podobnie jak w zeszłym roku okresie wiosenno-letnim od 28 kwietnia br. w weekendy kursować będzie ze Swarzędza autobus z przyczepką rowerową na trasie: Swarzędz – Pobiedziska – Tuczno – Swarzędz. Szczegóły są dopracowywane i w najbliższym czasie przekażemy Państwu więcej szczegółów. Jednocześnie informujemy, iż osoby podróżujące bez rowerów również mogą korzystać z ww. linii autobusowej.

 

Drodzy Mieszkańcy mamy nadzieję, że uruchamiana komunikacja gminna spełni część Państwa oczekiwań. W planach są rozbudowy linii i nowe trasy. Prosimy o wyrozumiałość dla nas – Organizatora, jak i dla Operatora – Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Pobiedziskich, gdyż temat komunikacji gminnej jest czymś czego wszyscy musimy się nauczyć, a wdrożenie i sprawne funkcjonowanie wymaga czasu i cierpliwości każdej ze stron. Wszelkie uwagi i propozycje prosimy kierować na adres Urzędu Miasta i Gminy w Pobiedziskach.

DSC_5946 DSC_5950 DSC_5952

EFRR_Samorzad_kolor