Opis trasy Rajdu Rowerowego Kazimierza Nowaka

ROWERZYSCI-karczmarz8

W niedzielę, 6 września wyruszamy na drugą trasę z cyklu Rajdy Rowerowe im. Kazimierza Nowaka. Prezentujemy opis trasy wykonany po czwartkowym  jej objeździe. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Pobiedzisk, należący do Pobiedziskiego Klubu Rowerowego. Turystów zainteresowanych udziałem w imprezie zapraszamy. Oto opis trasy z dołączonymi mapkami. 

 

Start godz. 10:00, OSiR Pobiedziska ul.Różana. Po starcie spod Ośrodka Sportu i Rekreacji jedziemy ulicą Różaną, skręcamy w lewo w ul. Kostrzyńską, a następnie w Czerniejewską i kierujemy się na Gołuń. Następnie zjeżdżamy z asfaltowej drogi w lewo na Gołunin.

 

Podążamy dalej drogą polną. W pewnym miejscu mamy rozwidlenie. Jedziemy prosto. Wjeżdżamy do Imielna. Po prawej stronie mijamy dom z tabliczką: ”SOŁTYS”. Po kolejnych 2 kilometrach niemal prostej drogi, skręt w prawo i jesteśmy w Imielenku.

Kolejną miejscowością jest Lednogóra. To wieś, w której przez wiele lat mieszkał Janusz Kowalski, Mistrz Świata w kolarstwie szosowym z roku 1974.

 

UWAGA! Przejeżdżamy przez tory kolejowe, ale wcześniej upewniamy się, że nie jedzie pociąg. Tuż za przejazdem zaczyna się na ścieżka rowerowa. Dojeżdżamy nią do drogi wojewódzkiej Poznań – Gniezno. Przeprowadzamy rowery przez dwie jezdnie. Druga z nich, to droga wojewódzka Poznań- Gniezno. Dalej kierujemy się w stronę Gniezna, również ścieżką rowerową wzdłuż Jeziora Lednickiego. Przejeżdżamy mostkiem drewnianym nad rzeczką Główną, która wypływa z tego jeziora.

Na mniej więcej 13 kilometrze, ze ścieżki skręcamy w lewo. Jedziemy w kierunku Skansenu Etnograficznego. Na krótkim odcinku napotykamy dwa miejsca, w których warto zrobić pamiątkowe zdjęcia. Jedno, to rzeźba przedstawiająca grupę piastowskich wojów, drugie, to tablica z napisem „Droga świętego Jakuba”.

Po kolejnych 2 kilometrach, dojeżdżamy do Dziekanowic. Skręcamy w prawo, w przeciwnym kierunku niż do Muzeum Pierwszych Piastów. Po 200 metrach skręcamy w lewo. Jedziemy w stronę Siemianowa. W tej miejscowości, za krzyżem, skręcamy w lewo. Droga wiedzie wzdłuż jeziora Lednickiego.

Na 20 kilometrze rajdu, dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej 197. UWAGA, jest to trasa bardziej uczęszczana. Skręcamy w prawo. Jedziemy niespełna 150 metrów do miejsca postojowego, z rzeźbą przedstawiająca Czerwonego Karczmarza. Dlaczego czerwony, tego uczestnicy rajdu dowiedzą się na miejscu?

Po krótkim postoju zawracamy, jedziemy na Sławno. Po kolejnym kilometrze, na skrzyżowaniu dróg na Sławno i Kamionek, skręcamy w lewo na Imiołki i Skrzetuszewo.

Jedziemy przed siebie, droga skręci w prawo, my również i natrafiamy na drogowskaz Lednicki Biwak. Proszę nie mylić z Polami Lednickimi. Skręcimy w lewo i po 100 metrach znajdziemy miejsce, w którym się zatrzymamy.Będzie tam duży drewniany szałas. Jest to teren prywatny, kilkaset metrów przed wjazdem na Pola Lednickie. Będzie to 23 kilometr rajdu. Tam też będzie posiłek.

Po przerwie, wracamy na drogę Imiołki – Skrzetuszewo. Mijamy Pola Lednickie. Dojeżdżamy do skrzyżowania. Zwróćmy uwagę na znak STOP!

W lewo dojechalibyśmy do Rybitw, ale my udajemy się w prawo, w stronę wsi Głębokie.

Droga lekko skręca, na kolejnym rozwidleniu znów w lewo i na następnym skrzyżowaniu ponownie w lewo. Przy tym skrzyżowaniu będzie tablica turystyczna, charakterystyczny wysoki drogowskaz, nieco przypominający krzyż. Po raz kolejny skręcamy w lewo. Po pokonaniu kolejnych czterech kilometrów, jadąc między kukurydzą i akacjami, dojeżdżamy do Latalic.

Dalej udajemy się tą właśnie asfaltową drogą do Węglewa. Tu zobaczymy zabytkowy kościółek. Warto też zwrócić uwagę na budynek szkoły, pamiętający początki XX wieku. Dalej podążamy asfaltem w stronę wsi Główna. Po drodze mijamy przydrożne jabłonie obsypane owocami. Pojawi się też drogowskaz Pobiedziska. Zanim znajdziemy się w mieście, musimy przeciąć drogę wojewódzką Gniezno – Poznań o dużym natężeniu ruchu. Schodzimy, zatem z rowerów i przeprowadzamy je przejściem dla pieszych. Następnie kierujemy się na wprost, przejeżdżając obok „Biedronki”, by znaleźć się na pobiedziskim Rynku. Stamtąd też na wprost, ul. Kostrzyńską, dojeżdżamy do ul. Różanej, gdzie znajduje się OSiR i META.

Mamy nadzieję, że opis trasy sprawi, że przejazd będzie przyjemniejszy. Na zdjęciu : Uczestnicy objazdu trasy, należący do Pobiedziskiego Klubu Rowerowego na postoju  Czerwonego Karczmarza.

Poniżej w Galerii zdjęć :

Skrzyżowanie w rejonie miejscowości Głębokie z charakterystyczną tablicą i polną drogą, w którą  skręcimy.

Wycinki trasy, którą w niedzielne przedpołudnie będziemy pokonywać.  Skorzystaliśmy z Mapy Targeo, którą warto polecić każdemu podróżnikowi.

Na mapce umieszczonej poniżej jest przebieg dwóch tras z kilometrażem, na bazie ENDOMONDO, z telefonami do Pomocy Medycznej 506-649-079 oraz Organizatora 501-737-737. Numery warto wpisać do telefonu

Rajd2

 

CZYTAJ: http://www.pobiedziska.pl/niedziele-zapraszamy-rajd-rowerowy-im-kazimierza-nowaka/