Pobiedziska założyły klaster turystyczny

DSCF2268 (2)

Pobiedziska wraz z 17 wielkopolskimi samorządami powołały 15 stycznia 2016 roku w Gnieźnie Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Nowa organizacja turystyczna ma wyznaczać nową jakość zarządzania szlakiem i jednocześnie być pierwszą, w pełni kompleksową próbą skoordynowania wszelkich działań na szlaku.

Członkami założycielami klastra są:

  • powiaty: gnieźnieński, kościański, wągrowiecki, wrzesiński;
  • gminy miejskie: Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec;
  • gminy miejsko-wiejskie: Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września;
  • oraz gminy wiejskie: Dominowo, Łubowo, Wągrowiec.

Klaster został powołany w celu koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego, kreowania jego atrakcyjnego wizerunku na terenie województwa wielkopolskiego, w kraju i zagranicą, zwiększenia liczby turystów odwiedzających szlak i region, wydłużenia ich czasu pobytu, a co za tym idzie zwiększenia dochodów z turystyki.

Klaster będzie m.in. prowadził działalność edukacyjną, szkoleniową i wydawniczą, koordynował system informacji turystycznej, tworzył pakiety turystyczne, wytyczał lokalne tematyczne trasy turystyczne o profilu kulturowym, opracowywał kampanie promujące Szlak Piastowski oraz pozyskiwał środki zewnętrzne na ich realizację.

Na spotkaniu założycielskim wybrany został 9-osobowy zarząd klastra. Jego przewodniczącą została Agnieszka Rzempała-Chmielewska ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie a zastępcą Jan Mazurczak z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Jako członek zarządu Gminę Pobiedziska reprezentował będzie Artur Krysztofiak.

ROZBUDOWA SKANSENU MINIATUR

Pierwsze efekty współpracy samorządów już są widoczne. Podczas zebrania założycielskiego dyrektor Tomasz Wiktor z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego potwierdził przyznanie środków na projekt „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”, w ramach którego do 2018r. rozbudowany i zmodernizowany zostanie Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Obiekt zostanie otoczony drewnianą palisadą z tarasem widokowym na sąsiadujące stawy i ławostołami do odpoczynku. Pojawią się nowe miniatury. Wszystkie eksponaty zostaną rozmieszczone w atrakcyjniejszy sposób na większej powierzchni. Zbudowana zostanie także multimedialna sala edukacyjna.

OZNAKOWANIE ZA 1 200 000 ZŁ

Urząd Marszałkowski zadeklarował również realizację dużej inwestycji jednolitego oznakowania Szlaku Piastowskiego znakami drogowymi typu E22, mapami i tablicami przy każdym obiekcie na szlaku, drogowskazami i innymi elementami, które pozwolą każdemu turyście bezproblemowo odnaleźć się wśród najstarszych zabytków w Wielkopolsce. 600 000zł urząd wyda już w 2016 roku, a druga połowa inwestycji zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

 HISTORIA I NOWY KSZTAŁT SZLAKU PIASTOWSKIEGO

Powołanie klastra jest efektem trwającego od 2011 roku procesu przebudowy Szlaku Piastowskiego, unikatowego, jednego z najbardziej znanych szlaków kulturowych
w Polsce. Przebiega on przez obszar dwóch województw – Wielkopolskę oraz województwo kujawsko – pomorskie. Restytucją szlaku zajęła się Rada Programowo – Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego powołana przez marszałków województwa wielkopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego. W wyniku prac Rady całkowicie zmodyfikowano przebieg szlaku. Przeprowadzony przez grupę cenionych naukowców audyt historyczny doprowadził do wykreślenia miejscowości nie związanych z Piastami. Aktualnie szlak ma charakter liniowy, z dwiema trasami przecinającymi się w Gnieźnie. W roku 2012 szlak otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego.

Już jesienią, 2014 roku jednostki samorządu terytorialnego województwa wielkopolskiego reprezentujące na szlaku odcinki: gnieźnieński, poznański, wrzesiński, kościański, średzki, koniński, kaliski, słupecki i wągrowiecki solidarnie wyraziły wolę wspólnej koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego od 2015 roku. Po roku współpracy uznano, że dalsza realizacja celów będzie możliwa jedynie wtedy, kiedy zostanie utworzona wspólna organizacja.

Przypomnijmy, turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce, a jej przebieg łączy najważniejsze obiekty i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Jest to szlak turystyczny o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych. Już w XIX wieku niektóre z obiektów tego szlaku były odwiedzane przez turystów. Najwcześniejsza udokumentowana propozycja wyprawy turystycznej „piastowskim szlakiem” pojawiła się w 1938 roku – w przewodniku Jana Kilarskiego jako „kraina najdawniejszych naszych dziejów”. Momentem przełomowym dla zagospodarowania przestrzeni Szlaku były przygotowania i same obchody 1000-lecia chrztu Polski. Ideą i przesłaniem szlaku jest prezentacja i udostępnienie autentycznych obiektów historycznych związanych z początkami Polski i początkami religii chrześcijańskiej na naszych ziemiach. Dynastia Piastów budując zręby naszej państwowości dokonała niezwykle istotnych przemian zarówno ideologicznych, jak i gospodarczych, administracyjnych. Panowanie tej Dynastii jest najistotniejszym okresem w dziejach naszego państwa. A dostępne obiekty szlaku – grody, palatia, kościoły są świadectwem wielkości i świadomego wkraczania w nowe czasy przez społeczność wieków X-XIV.