Poczekalnia na stacji Pobiedziska Letnisko rośnie

POB-LETstacja (5)-min

Strefa obsługi podróżnego, czyli poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne będą znajdowały się we wnętrzach dwóch budynków dworców kolejowych, które powstają w Pobiedziskach Letnisku oraz Biskupicach Wielkopolskich. PKP S.A. będące inwestorem zamierzają udostępnić podróżnym nowe dworce wcześniej niż przed końcem bieżącego roku.

 

Mieszkańcy gminy Pobiedziska podróżujący pociągami uważnie przyglądają się temu, co dzieje się na przystankach w Pobiedziskach Letnisku oraz w Biskupicach Wielkopolskich.

Dworce w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach Wielkopolskich są już na ukończeniu. Na obu budowach zakończone zostały roboty stanu surowego zamkniętego. Obecnie trwają roboty wykończeniowe. Ponadto sfinalizowano roboty związane z zagospodarowania terenu. Konieczne jest jeszcze wykonanie nasadzeń i uporządkowanie zieleni w otoczeniu nowych budynków.

Budynki dworcowe na stacjach Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie powstają w technologii Innowacyjnych Dworców Systemowych. Obiekty tego typu są niewielkie, ale za to nowoczesne, estetyczne i energooszczędne. Wykorzystywane są w nich takie rozwiązania jak oświetlenie LED, odzysk wody deszczowej i panele fotowoltaiczne. IDS to autorski projekt PKP S.A.

 

Bez barier

Z racji tego, że nowe obiekty są budynkami parterowymi już przy ich projektowaniu wyeliminowano bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nich będzie posiadał oznakowania w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe, toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym jest zastosowanie kontrastowej kolorystyki wnętrz.

 

Bezpieczny podróżny

Oprócz waloru szerokiej dostępności Innowacyjne Dworce Systemowe to również budynki bezpieczne. Zostaną na nich zamontowane systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Ułatwieniem dla podróżnych będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

 

Ekologiczny i tani w eksploatacji

Dworce realizowane w formule IDS to obiekty proekologiczne. Na dachach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, która wytworzy około 2700 kWh energii. Przyczyni się to do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok (na każdym z dworców). To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew. Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcach pomp ciepła do ogrzewania budynków, a także systemu BMS (Building Management System). System ten monitoruje zużycie mediów, pozwalając ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie też ledowe oświetlenie włączające się przy pomocy czujników obecności i natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą działały klimatyzacja i ogrzewanie budynków. Rozwiązania te ograniczą koszty utrzymania obiektów i ich negatywny wpływ na środowisko.