Podróżuj jak Kazimierz Nowak

nowak_afryka5

Kazimierz Nowak to bohater cyklu rajdów, jakie odbywają się na terenie gminy Pobiedziska. W niedzielę, 13 września o godz. 10:00 na terenie skate parku przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach – ul. Różana – rozpocznie się trzecia impreza z cyklu Rajdów Rowerowych im. Kazimierza Nowaka.

 

Do wyboru będą dwie trasy. Wytyczone zostały terenami gminy Pobiedziska oraz sąsiednich gmin. Uczestnicy pojadą przez pobliskie Parki Krajobrazowe. Każdy uczestnik rajdu otrzyma posiłek regeneracyjny, pakiet startowy, medal oraz wiele innych niespodzianek. Trasa dłuższa ma około 45 kilometrów, trasa krótsza, rodzinna liczy 15-20 km.

Trasa długa: Pobiedziska – Pomarzanowice – Pomarzanki – Sroczyn – Węgorzewo – Stawy Kiszkowskie (punkt obserwacyjny) – Rybno Wielkie – Kiszkowo – Turostowo – Turostówko – Stęszewice – Wronczyn – Złotniczki – Nadrożno – Pobiedziska.

Trasa krótka (Rajd Rodzinny) o długości ok 16 km Pobiedziska – Kapalica – Jezioro Brzostek – Jezioro Dębiniec – Kaczyna – Pobiedziska

Będzie to kolejna okazja do zwiedzenia malowniczych terenów gminy Pobiedziska oraz zdobycia kolejnego fragmentu medalu. Udział w Rajdzie jest bezpłatny!

 

 

Podróżnik – cyklista – bohater?

Na mecie rajdu, która wyznaczona została na terenie skatem parku przy ul. Różanej zorganizowane zostaną zabawy i animacje dla dzieci. Będzie też konkurs dla starszych uczestników. Jego tematem będzie Kazimierz Nowak. Dlatego począwszy od dzisiaj do piątku na stronie internetowej będą zamieszczane notatki na temat życia Kazimierza Nowaka. Bohaterem cyklu rajdów jest Kazimierza Nowak. Kim był? Podróżnikiem, który mieszkał wraz z rodziną między innymi w Wagowie. Ale po kolei.

Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju koło Lwowa, na Zakarpaciu.  Jak zatem znalazł się w Poznaniu?

Jak można przeczytać choćby w książce Jacka Y Łuczaka „Polska Kazimierza Nowaka” patron naszych rajdów rowerowych uczestniczył w I wojnie światowej w wojsku austriackim. Po zakończeniu I wojny światowej zaciągnął się do Wojska Polskiego. Służbę w nim zakończył w marcu 1921 roku. Jego jednostka stacjonowała wówczas w Poznaniu. Kazimierz Nowak znalazł pracę w banku. Ożenił się, z Marią Gorcikówną. W Poznaniu na świat przyszła ich córka. Ale w roku 1924 Nowak stracił pracę. Wyprowadził się, więc z rodziną Wagowa. I w tej miejscowości położonej na terenie gminy Pobiedziska na początku roku 1925 Marii oraz Kazimierzowi urodził się syn Romuald. Kazimierz Nowak wspominał, że jechał do Pobiedzisk rowerem, mimo śniegu po akuszerkę. Z Wagowa również podróżnik wyruszył na wyprawę po Polsce i Europie. Tak naprawdę chciał wówczas dotrzeć do Brazylii. Zabrakło pieniędzy, ale 18 miesięcy podróżowania to szmat czasu.

Ze swoich podróży przysyłał zdjęcia i artykuły. Żona docierała do redakcji, które zamieszczały te teksty, albo i nie. Po tej podróży Nowak odbył szereg wykładów w różnych miejscowościach Wielkopolski. W ten sposób zarabiał na życie.

Dziękujemy Narodowemu Archiwum Cyfrowemu za udostępnienie zdjęć podróżnika.

 

Rajdy realizowane są w ramach projektu „Przebudowa/rozbudowa drogi powiatowej nr 2486P Pobiedziska – Iwno (do węzła S5) – etap 1 budowa ścieżki rowerowej na odcinku Kociałkowa Górka – Pobiedziska”.