Pracowite lato Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stowarzyszenie Polaków Kiejdan z Litwy zaprosiło w czerwcu br „Wiwaty” na Festiwal Kultury Polskiej na Litwie. Festiwalowe występy prezentowało 30 grup z Polski i Litwy . Zamieszkaliśmy w pięknym motelu „Ragane” koło Kiejdan, a koncerty rozpoczęliśmy następnego dnia przed kościołami w Pacunele i w Wodoktach. Następnie uczestniczyliśmy w barwnym korowodzie, który przeszedł z Rynku Wielkiego przez starówkę do Centrum Kultury w Kiejdanach. Zaproszone zespoły  prezentowały swoje programy przez trzy godziny, by dzień zakończyć wieczorem integracyjnym w restauracji „Auśruta”. W niedzielny ranek uczestniczyliśmy we Mszy św. w katedrze pw. Chrystysa Króla w Paneweżys (Poniewież), gdzie zaśpiewaliśmy na chórze „Czarną Madonnę”. Po mszy św. ulicami miasta przeszedł korowód zespołów na Plac Wolności , gdzie na wspaniałej estradzie odbywały się koncerty. Wiwaty tym razem zaprezentowały się w tańcach Beskidu Śląskiego. Po obiedzie z kresowymi cepelinami ruszyliśmy w drogę powrotną do kraju.

W czasie wakacji dzieci i młodzież z „Wiwatów” uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Milówce. Podczas festynu zaprezentowaliśmy tańce i przyśpiewki wielkopolskie z kozłem weselnym. Codzienne zajęcia taneczne pozwoliły nam poznać Region Górali Beskidu Żywieckiego. I niebawem wzbogacimy się o stroje z tego regionu. W programie mieliśmy zwiedzanie izb regionalnych w Milówce, Istebnej, Koniakowie  i  Muzeum Małysza  ze skocznią w Wiśle.  Dużym przeżyciem dla nas było spotkanie z Rodziną Golców.

Po powrocie z Milówki przygotowywaliśmy obrzęd dożynkowy, który zaprezentowaliśmy na dożynkach w Biskupicach, Witkowie i Miłosławiu. Lato obfitowało w śluby członków zespołu „Wiwaty”. Uczestniczyliśmy w uroczystościach zaślubin Jana Adamskiego, Anety Talar i Sandry Maciak. We wrześniu w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbywał się Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny, gdzie przedstawiając tańce rzeszowskie i Beskidu Śląskiego w kategorii zespołów tanecznych zdobyliśmy I miejsce.

Teraz rozpoczynamy sezon 2018/2019 . Uzdolnioną artystycznie młodzież i dzieci zapraszamy w poniedziałki i środy na zajęcia zespołu w Pobiedziskim Ośrodku Kultury.

Kierownik  zespołu Andrzej Horbik

14196113_10210547701036636_5556623883610718341_o P1010399 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA szreniawa