Rolnikom sypnęło ziarnem

kombajn-PROMIENKO (13)-min

Pogoda sprzyja rolnikom. Chciałoby się powiedzieć, wreszcie sprzyja. Na pola wyjechały kombajny i jak się okazuje, na niektórych przynajmniej polach w gminie Pobiedziska, sypnęło ziarnem

 

– W rejonie Promienka, gdzie kosimy pszenżyto, ziarno jest dobrze wykształcone i będzie go niemało. Sądzę, że zbierzemy około 50-55 kwintali z hektara. Jęczmienia zebraliśmy blisko 60 kwintali z hektara – mówi Roman Adamczyk, prezes RSP Promno. Pszenżyto to zboże nadające się przede wszystkim na pasze dla kurczaków i innych zwierząt hodowlanych.

 

Spółdzielnia obsiała 200 ha pól. Żeby zakończyć żniwa potrzebnych jest jeszcze 5 dni, jeśli utrzyma się słoneczna, pogoda. Ziarno wysuszone słońcem i wiatrem trafi do magazynu RSP Promno. Za kilka miesięcy jego wartość będzie przypuszczalnie większa niż w czasie żniw.

 

Spółdzielnia pracuje nowoczesnym, ale wynajętym kombajnem marki Class. Maszyna ma podwozie gąsienicowe typu Terra Trac. Za sprawą dużej powierzchni przylegania podwozia do gruntu, przejazd kombajnu nie niszczy pola. Po drogach kombajn porusza się z prędkością do 40 km/h.