Rolniku, za wypalanie trawy stracisz dopłaty

arimr_winieta

Wypalanie trawy jest w Polsce prawnie zabronione. Ustawa o ochronie przyrody i o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Tymczasem z nastaniem wiosny wiele osób wciąż pozbywać się w ten sposób uschniętych roślin.

 

Wiosna, to czas porządków nie tylko w domach i obejściach. Zdarza się, że na łąkach, nieużytkach, pasach przydrożnych ma miejsce szkodliwe spalanie wyschniętych traw. Mimo, że w Polsce ten proceder jest zabroniony, wciąż jeszcze wpisuje się w tradycję wiosennych porządków z powodu mylnego przekonania, że jest to najlepszy sposób na pozbycie się suchej roślinności oraz poprawę jakości gleby.

 

Stanowczo podkreślamy, że wypalanie trawy nie poprawia jakości gleby, a wręcz przeciwnie przyczynia się do obniżenia rolniczej i ekologicznej wartości gruntów. Następuje wyjałowienie i zubożenie gleby, ponieważ zostaje wypalona warstwa próchnicy. Zmniejsza się zdolność do retencji wody, a także następuje zniszczenie flory bakteryjnej odpowiedzialnej za asymilację azotu z atmosfery. Gleba pozbawiona jest możliwości wzbogacania w materię organiczną i oczyszczania z herbicydów i pestycydów. Niemożliwe staje się właściwe napowietrzanie gleby, stąd zachodzą w niej niekorzystne dla wszelkich procesów biochemicznych zjawiska. Skutkiem tego jest obniżenie wartości plonów o 5-8%. Po takim „pseudo-użyźniającym” zabiegu, ziemia potrzebuje kilku lat, by powrócić do planów sprzed wypalania.

 

Za tego typu działania, powodujące zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo zagrożenie mienia grozi kara grzywny do 5 tys. złotych, a także kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

Niewiedza oraz bezmyślność doprowadzają nie tylko do wyniszczenia  całych ekosystemów, ale także stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać kary finansowe na rolnika, jeśli wypalał on grunty rolne. Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, którego muszą przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020.

Wspomniany system kar nakładanych przez ARiMR , skutkuje zmniejszeniem wysokości dopłat o 5%. W przypadku w pełni świadomego dopuszczenia się wypalania gruntów rolnych, ARiMR może obniżyć kwotę należnych dopłat o 25%. Natomiast w przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja ma prawo pozbawić rolnika całej kwoty dopłat bezpośrednich za dany rok.