Żółta strzałka w Parku Krajobrazowy Promno

PROMNO-ZNAK

Już jutro, o godz. 10:00 z terenu Ośrodka Sportu i Turystyki w Pobiedziskach, znajdującego się przy ul.Różanej  wyruszy kolejny Rodzinny Rajd z cyklu Rajdów Rowerowych im.Kazimierza Nowaka. Trasa oznakowana jest żółtymi strzałkami.

Oto opis trasy rodzinnej: 

Startujemy z OSiR przy ul. Różanej. Dojeżdżamy do ul. Kostrzyńskiej. Jedziemy w prawo do stacji paliw. Skręcamy w lewo. Drogą rowerową wybudowaną przez Powiat Poznański w ramach przebudowy drogi powiatowe Pobiedziska – Iwno docieramy do Kapalicy. Wjeżdżamy w miejscowość, tam kierujemy się prosto i skręcamy w drugą w prawo drogę. Będzie tam strzałka – przypominam żółta. Jest też oznakowanie NW, co oznacza, że jest to szlak nordic walking.

Po około 750 metrach będzie zakręt w prawo. Tam też powiesiliśmy żółtą strzałkę. Po 250 metrach już w lesie mamy zjazd. Ponieważ leśnicy w ostatnich dniach wywozili stamtąd drewno, na ścieżce są koleiny. Za zjazdem będzie krótki postój.

Dojeżdżamy do drogi powiatowej Pobiedziska – Iwno. Kierujemy się na lewo, na Kociałkową Górkę. Można jechać ścieżką rowerową, ale lepiej jezdnią, ponieważ po kolejnych kilkuset metrach skręcimy w prawo w las. W miejscu, gdzie skręcimy w las, nie ma zjazdu ze ścieżki rowerowej w prawo. Nasz zjazd jest 300-400 metrów za tabliczką kierująca do Promna. Jest tam żółta strzałka sygnalizująca skręt w prawo. Na leśnej ścieżce jest bariera, trzeba ją obejść.

Dojeżdżamy do jeziora Drążynek. Po prawej stronie widzimy czerwoną tablicę z Rezerwat Przyrody. Po lewej stronie jest żółta strzałka i tam się udajemy. Na kolejnym rozwidleniu jedziemy w prawo. Następnie jest delikatny zjazd.

Kolejne skrzyżowanie leśnych dróg, jedziemy na wprost, jak wskazuje żółta strzałka. Nasza trasa pokrywa się ze szlakiem Nordic Walking (NW) , również na żółto oznaczonym.

Na następnej krzyżówce jedziemy na wprost, tam też jest żółta strzałka oraz oznaczenie NW. Po lewej stronie głaz narzutowy i tablica upamiętniająca profesora Zygmunta Czubińskiego. Zatrzymujemy się na moment.

Jedziemy dalej na wprost. Wyjeżdżamy z lasu, po prawej leśniczówka, skręcamy w lewo, następnie przy parkingu ponownie w lewo, przez parking dojeżdżamy do jeziora Brzostek.

Wracamy na nasz szlak, czyli do parkingu, a następnie na wprost. Docieramy do drogi powiatowej Pobiedziska – Kostrzyn. Ostrożnie przeprowadzamy dzieci!!!

Podróżujemy dalej leśną drogą. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane. Nawierzchnia też jest różna. Będzie trochę miękkiego podłoża, pojawią się resztki drogi brukowanej. Ta poprowadzi lekko pod górkę, trzeba mocniej depnąć.

 

Na kolejnym rozdrożu kierujemy się w lewo. Trzymamy się nie tylko żółtych strzałek, ale też drogi przeciwpożarowej nr 8 – cyfra 8 na białym polu z czerwoną obwódką, na zdjęciu.

Rozjazd. W prawo duże drzewo, „8” i żółta strzałka. Jadąc dalej szlakiem dojeżdżamy do charakterystycznego głazu nieopodal Jeziora Dębiniec. Tam zatrzymujemy się, by po kilku minutach udać się ul. Leśną i Kaczyną do OSiR przy ul. Różanej.

 

 Trasa oznakowana została przy współpracy z przedstawicielem Pobiedziskiego Klubu Rowerowego. Dziękuję za pomoc.