Antoni Palluth powraca – rusza Centrum Szyfrów Enigma

IMG_20210924_135853

Dzisiaj w Poznaniu otwarte zostało Centrum Szyfrów Enigma. Po blisko stu latach grupa kryptologów powróciła do miejsca, w którym rozpoczynali pracę nad łamaniem niemieckiego szyfru Enigma. Gdzie jest to miejsce? W budynku przy ul. Święty Marcin 78.

Gmach znajdujący się na rogu ulic Świętego Marcina i Kościuszki pamiętany jest najbardziej jako siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, pod którym w roku 1956 zgromadzili się protestujący robotnicy. Przed II wojną światową była tam jednak filia Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To w nim pracowali polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski, Antoni Palluth, Maksymilian Ciężki i Gwido Langner.

Bawi i uczy

Dzisiaj w tym budynku mieści się Centrum Szyfrów Enigma, a w nim sala wykładowa, w jakiej odbywały się zajęcia w latach 20 poprzedniego wieku, urządzenia, przy pomocy których szyfrowano i deszyfrowano informacje na przestrzeni wieków. Jest też wnętrze łodzi podwodnej z peryskopem, a kilka kroków dalej nad głowami pojawiają się wirujące walce. Lśnią cyframi i literami. Pod nogami zwiedzających pojawia się mapa Europy na niej nazwy miejscowości, w których pracowała grupa, która złamała Enigmę. W centralnym zaś punkcie Enigma. To nie wszystko. Lepiej jednak samemu to zobaczyć, samemu przeżyć przygodę z szyframi w multimedialnym, angażującym widza Centrum Szyfrów Enigma. Jest to możliwe od dzisiaj w samym sercu Poznania.

Potęga ludzkiego umysłu

– To jak wygląda współczesny świat i jakimi dysponujemy technologiami, jest konsekwencją działalności polskich kryptologów. My o tym wiemy. Teraz chodzi o to, by wiedzieli o tym i inni – mówili w czasie otwarcia twórcy Centrum Szyfrów Enigma. Podkreślali oni, że to w Poznaniu, w Wielkopolsce zaczęła się historia łamania niemieckiego szyfru. Centrum ma podkreślać potęgę ludzkiego umysłu oraz wagę matematyki i informatyki we współczesnym świecie. Odwiedzający to miejsce będą mogli przekonać się o roli działania zespołowego, dociekliwości i odwagi w życiu człowieka i społeczeństwa – zapewniali twórcy CSE.

Centrum Szyfrów Enigma jest wspólnym dziełem Miasta Poznania, Województwa Wielkopolskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Kosztowało 20 mln zł. Część tej kwoty pozyskano z funduszy Unii Europejskiej. W uroczystości otwarcia uczestniczyli krewni kryptologów. Wśród pierwszych gości Centrum Szyfrów Enigma byli też Ireneusz Antkowiak Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska oraz Radosław Wiśniewski mieszkaniec Pobiedzisk pasjonujący się dziejami miasta.