Schronisko dla Zwierząt ma już pięć lat

83a

Schronisko dla Zwierząt w Skałowie ma już pięć lat. – Ktoś powie, że bezdomne psy i koty to nie problem. Ale kiedy takie zwierzę błąka się po ulicy, to ktoś powinien się nim zająć. Psy, a niekiedy i koty przywożą do Schroniska dla Zwierząt w Skałowie pracownicy służb miejskich. W sumie, przez te pięć lat przyjęliśmy 2820 zwierzaków, najwięcej z gminy Swarzędz 743. Z terenu gminy Pobiedziska 258 – mówi Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla Zwierząt.

– Nowy dom znaleźliśmy dla 2100 zwierząt i to jest bardzo dobry wynik. Te statystyki podkreślają sens naszej działalności – mówi Paweł Kubiak, dyrektor placówki Paweł Kubiak . Schronisko dla Zwierząt w Skałowie spełnia także wiele innych funkcji. Na jego terenie działa od dwóch lat krematorium dla zwierząt i cmentarz.

– Pożegnanie z ukochanym zwierzakiem jest zawsze bardzo trudne. I tak jak naszym obowiązkiem było troszczenie się o niego za jego życia, tak naszym obowiązkiem jest sprawić mu odpowiedni pochówek. Co zrobić ze zwłokami? Przed takim dylematem staje każdy właściciel zwierząt domowych. Jedno jest pewne, nie wolno ich samowolnie zakopać. Zakaz ten dotyczy nie tylko terenów publicznych, jak las czy park, ale także własnej działki. Specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją zwierząt domowych traktują zwłoki naszych pupili tak jak odpady. Poddawane są one procesowi spalenia masowego. Nasza oferta to godne pożegnanie swojego przyjaciela, który bardzo często jest prawdziwym członkiem rodziny. Proponujemy np. kremację indywidualną. Jest wtedy możliwość zabrania urny z prochami ze sobą lub umieszczenia prochów w indywidualnym grobie na terenie Schroniska w Skałowie.

Psi  hotel

Na naszym terenie prowadzimy również hotel dla psów. W okresie wakacyjnym jest nim ogromne zainteresowanie. Czasami brakuje nawet miejsc. Hotel działa identycznie jak hotele dla ludzi. Jego standard jest wysoki a ceny nie są wygórowane – wyjaśnia Paweł Kubiak.

– Jako były nauczyciel i dyrektor szkoły doceniam rolę edukacji. Dlatego prowadzimy różnego rodzaju akcje edukacyjne, wspierane m.in. przez powiat poznański. W placówce posiadamy dużą salę edukacyjną, w której prowadzimy zajęcia z dziećmi i młodzieżą zdarzają się także studenci. Uczymy ich postępowania ze zwierzętami, oprowadzamy po schronisku. Korzystając z okazji, zapraszam szkoły do skorzystania z naszej oferty – zaprasza dyrektor.

Schronisko w Skałowie ma do dyspozycji przeszło 5 hektarów terenu.

– Dzięki posiadaniu tak dużego terenu proponujemy właścicielom czworonogów miejsce do bezpiecznego spacerowania. Działa u nas tzw. wybiegalnia, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy pobliskich gmin. Zwłaszcza w weekendy przyjeżdża do nas mnóstwo ludzi ze swymi pieskami. Na jej terenie odbywają się także szkolenia Związku Kynologicznego i zajęcia psów sportowych, jest staw z czystą wodą, w którym nasi podopieczni mogą się wykąpać – informuje Paweł Kubiak.

Życzenia dla jubilata

Czego można życzyć Schronisku dla Zwierząt, które jest  obiektem  stworzonym przez  Związek Międzygminny?  – Przede wszystkim jak najmniej zwierząt przybywających do Schroniska i jak największej liczby adoptowanych. Dalszej tak owocnej współpracy z samorządami gmin tworzących nasz Związek i służbami gminnymi. Liczę, że nasz zespół pracowniczy nadal będzie tak oddany i niezastąpiony wraz z niestrudzonym zespołem młodzieżowych i dorosłych wolontariuszy. Liczę także na dalszą współpracę ze sponsorami i darczyńcami.  Jednocześnie chciałbym poprosić wszystkich naszych Przyjaciół o wsparcie w formie karmy, ponieważ czas pandemii spowodował opróżnienie naszych zapasów. Chętnie przyjmujemy także wszelkiego rodzaju ręczniki, pościel i małe kocyki – mówi dyrektor, Paweł Kubiak.

Obecnie na wsparcie oczekuje 187 psów i kotów. Schronisko dla Zwierząt w Skałowie można także wesprzeć przekazując dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie 98 1090 1450 0000 0001 3127 8097 Tytuł wpłaty: Pomoc dla Schroniska (całość wpłaty przekazywana jest na pomoc podopiecznym naszego Schroniska). Natomiast na początku przyszłego roku wypełniając PIT za 2020 roku można również przekazać 1% podatku dochodowego – numer KRS: 0000490587. Zapraszam także na naszą stronę internetową (www.schronisko-skalowo.pl) i profil fb – kończy dyrektor placówki w Skałowie.

 

cmentarz_ulotka_jednostronna A6+spady3mm Q