Sołectwo Biskupice najlepsze w Wielkopolsce

GALA-SCIANKA99-min

Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Biskupice w gminie Pobiedziska zdobyło tytuł najlepszego w  powiecie poznańskim. Tytuł Sołectwa Roku w kategorii powiatu oraz w kategorii województwa przypadł sołectwu Biskupice. Wyniki plebiscytu Mistrzowie Agro 2019 ogłoszono w poniedziałek, 7 października.  

W poniedziałkowe popołudnie w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Wielkopolskiego uhonorowani zostali laureaci plebiscytu Mistrzowie Agro 2019.

Statuetki, dyplomy, a także nagrody rzeczowe i finansowe wręczali Krzysztof Grabowski oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego.

Swoje jest piękne

– Staram się integrować mieszkańców sołectwa. Ten proces już się rozpoczął. To, że otrzymałem wyróżnienie jest zasługą mieszkańców i dowodem, że integracja już trwa. W swojej, a właściwie naszej, mieszkańców działalności chcemy prezentować  miejsce, w którym żyjemy. Mamy fantastycznych przedsiębiorców  i piękne tereny rekreacyjne. Przykładem jest Dolina Cybiny, czy lasy w rejonie Promna, gdzie pod koniec września można posłuchać rykowisk, a w marcu żurawi. Mamy też bardzo aktywne Koło Gospodyń Wiejskich – mówi Wojciech Lisowski, sołtys Biskupic.

O  zwycięstwie zadecydowali mieszkańcy sołectwa, którzy wysyłali największą ilość sms-ów.

Oprócz statuetki, medalu i dyplomu sołectwo  otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł z przeznaczeniem na materiały budowlane.

Coś z niczego

Koło Gospodyń Wiejskich z Biskupic, które  wygrało rywalizację w powiecie poznańskim, działa od 1 grudnia 1965 roku.

– Mamy długą historię i ciągle nowe pomysły. Pokazujemy dzieciom, jak zrobić coś z niczego. Ze starych gazet tworzymy ozdoby. W najbliższym czasie pokażemy, jak z nieużywanych firan, uszyć woreczki do przechowywania warzyw – mówi pani Danuta Stanuch.  Jednym z celów działalności jest  odciągnięcie młodych mieszkańców sołectwa od  komputerów i internetu.

Panie Monika Kaczmarek, Henryka Lutomska i Karolina Lewandowska dodają, że w ramach KGW mieszkanki sołectwa wytwarzają mydła z ziołami z własnych ogrodów. Wyplatają też kosze i koszyczki, a swoje rękodzieło prezentują na targach nawet poza terenem gminy.

Najbliższe spotkanie Koło Gospodyń Wiejskich odbędzie się w czwartek, 10 października, o godz. 18: 00. Miejscem spotkania będzie Biblioteka w Biskupicach.

W plebiscycie przyznano wiele tytułów. Rolnikiem Roku został Łukasz Kaliski z Wysokiej Wsi Małej.  Gospodynią Roku Joanna Wojkiewicz z Lulinka i Alina Byczyk z Bielaw.

CZYTAJ też

https://gloswielkopolski.pl/mistrzowie-agro-2019-wielkopolscy-rolnicy-gospodynie-i-gospodarze-oraz-soltysi-uhonorowani-dyplomy-i-atrakcyjne-nagrody-wreczone/ar/c8-14481371