Spotkanie z prof. Mieczysławem Dondajewskim

DSC_5677

Podczas spotkania Stowarzyszenia VENA w Bibliotece Publicznej w Pobiedziskach, Mieczysław Dondajewski – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, opowiedział o swojej przygodzie ze sztuką operową i teatrem operowym, z którymi związał całe swoje życie artystyczne.

Od początku swojej kariery współpracował z wybitnymi artystami i specjalistami w dziedzinie muzyki, m.in. z muzykologiem prof. M. Bristigerem, z reżyserami: R. Perytem, J. Nyczakiem czy M. Dziewulską. Największy rozgłos w kraju i za granicą  przyniosły mu realizacje dzieł, takich jak: Joanna d`Arc na stosie A. Honeggera, Ognisty Anioł S. Prokofiewa, Orfeusz i Eurydyka, Ch.W. Glucka, Tryptyk: Płaszcz, Siostra Angelica, Gianni Schicci G. Pucciniego, Don Giovanni W.A. Mozarta, Moc przeznaczenia G. Verdiego, Falstaff G. Verdiego, Curlev River B. Brittena, Śmierć w Wenecji B. Brittena, Czarna Maska K. Pendereckiego.

W czasie ponad czterdziestoletniej pracy artystycznej dyrygował w większości krajów europejskich. W swoim repertuarze ma około 70 oper i baletów. Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz pracę organizacyjną i społeczną otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia państwowe, resortowe i regionalne.

DSC_5677

DSC_5711