STARTUJE „TYDZIEŃ BIBLIOTEK”

Logo-Biblioteki2
Jutro 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Już dzisiaj, jednak w pobiedziskiej „Bibliostacji” zaczyna się „Tydzień Bibliotek”.
Na inaugurację cyklu „Bibliostacja” proponuje wystawę rzeźb Karola Parno Gierlińskiego. Początek dzisiaj o godz. 17:30.
Zmarły w roku 2015 romsko-polski rzeźbiarz, poeta i prozaik mieszkał i tworzył między innymi w Pobiedziskach. Szerszej publiczności dał się poznać jako aktor. W filmie fabularnym „Papusza” w 2013 zagrał rolę Śero Roma – króla Cyganów. Przywracanie pamięci o Karolu Parno-Gierlińskim zainicjował Karol Górski, który jeden z rozdziałów swej książki „Moje Pobiedziska” poświęcił właśnie romskiemu artyście.
GRAJ PIĘKNY …
Drugim wydarzeniem będzie spotkanie z Edwardem Dębickim, legendą muzyki cygańskiej, kustoszem cygańskiej pamięci. 89-letni muzyk, kompozytor to twórca Teatru Muzycznego Terno, kompozytor około dwustu utworów, w tym muzyki do piosenek śpiewanych rzeź Annę German, Edytę Górniak, Katarzynę Groniec.
Gość będzie wspominał, opowiadał, zagra na akordeonie, jego muzyce będzie towarzyszył występ cygańskiej tancerki!
KSIĄŻKA, CZYLI
W Polsce działa prawie osiem tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych. Swoje biblioteki mają uniwersytety i szkoły wyższe. Są też biblioteki prywatne. Nie ma jednak bibliotek bez Bibliotekarek. Są one przewodniczkami po labiryncie regałów i woluminów. Przybliżają, doradzają, zachęcają, motywują. 8 maja to ich Dzień. Pamiętajmy o tym, odwiedzając Bibliotekę.
Czym jest Biblioteka? Budynkiem wewnątrz, którego znajduje się ogromna liczba regałów, a na nich dziesiątki tysięcy książek. Czym, jednak jest książka?
Przewodnikiem, poradnikiem, pamiętnikiem…
Są książki, które dobrze czyta się w podróży i takie, które ceni się na sam ich widok. Solidna okładka, tłoczone w skórze litery, kartki wyraźnie pożółkłe, tu i ówdzie nadgryzione zębem czasu. Księgi tajemnicze i tajemne. Są świadkami i bramą do odległych wydarzeń. Księga bywa strażnikiem wiedzy o świecie.
Co w nich znajdujemy? Myśl.
biblioteka