Ostatnia edycja Rajdów Kazimierza Nowaka

deszcz-wKAPALICY-min

W najbliższą sobotę, 17 października odbędzie się szósta, ostatnia edycja Rajdów Kazimierza Nowaka. Na trasę koniecznie trzeba zabrać ze sobą dobry …  humor i odpowiednią odzież.

 

Obostrzenia, jakie wprowadzono w sobotę, 10 października, sprawiły, że formuła Rajdów Kazimierza Nowaka musiała zostać zmieniona. Dlatego uczestnicy Rajdów Kazimierza Nowaka przebywając na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Różanej w Pobiedziskach muszą zakrywać usta i nos, a także zachować dystans społeczny.

 

Zmiana godzin startu

Zmieniły się też godziny wyjazdu na trasy. Turyści, którzy zapisali się na trasę długą wyjadą o godz. 9:00. A prowadzi ona z Pobiedzisk przez Kapalicę, Wiktorowo, Siedleczek, Jezierce, Czachurki, Wagowo, Zbierkowo, Nową Górkę, Promno do Pobiedzisk.

Zakończenie imprezy dla tej grupy uczestników nastąpi o godz.13:00. Po tej godzinie osoby jadące na trasie długiej muszą opuścić teren Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Różanej w Pobiedziskach. Rajd Rodzinny wyruszy, na trasę liczącą około 20 km, o godz.10:30. Uczestnicy pojadą z Pobiedzisk przez Zbierkowo, Wagowo, Jezierce, Czachurki, Gołuń, Gołunin do Pobiedzisk. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Różanej nie wcześniej, jak o godz.10:00.

Względy bezpieczeństwa, konieczność zachowania dystansu społecznego nakazują zaniechanie organizowania na mecie zabaw i konkursów. Wszyscy uczestnicy otrzymają pakiety startowe oraz medal. Na mecie będzie też ciepły posiłek. Podchodzących do stoisk z pakietami i gastronomią prosimy o zachowanie dystansu, czyli 1,5 metrowego odstępu.

 

Pogoda…w kratkę

Dzisiaj i jutro warto też śledzić prognozy meteorologiczne. Na ich podstawie łatwiej będzie dobrać odpowiednią odzież.

Jak na razie specjaliści od przewidywania pogody twierdzą, że w sobotę temperatura nie będzie wysoka – 9 – 10 stopni C. w ciągu dnia. Co ważne, tylko część synoptyków przewiduje  niewielkie opady deszczu. Wiatr o sile nieco ponad 14km/h powieje z północy. Od czasu do czasu zaś spoza chmur wyglądać ma słońce.

Do sakwy bądź plecaka warto zatem zabrać cienką kurtkę, a na sobie mieć trzy warstwy odzieży: podkoszulek termiczny koszulkę z długim rękawem i kolejna może być nieco grubsza z krótkim, albo jak kto woli, cienką bluzę z tkaniny nie przepuszczającej wiatru. Spodnie zdecydowanie z długimi nogawkami. Warto też założyć cienkie rękawiczki.  Pamiętajmy oczywiście o kasku.

Skoro jesteśmy już ubrani rzućmy chociaż okiem na rower. Jeśli jest zabłocony umyjmy go. Najważniejszą kwestia jest jednak stan łańcucha, trybów i tarcze korby. Jeśli widzimy, że są oblepione mazią w kolorze grafitu, zabierzmy się do czyszczenia. Najszybciej poradzimy sobie z nią odrobiną WD – 40 albo ropą. Gdy błoto zmieszane z olejem usuniemy, osuszmy tryb, łańcuch oraz tarcze korby. Kolejną czynnością będzie przesmarowanie olejem. Po tej czynności rower będzie pracował ciszej, łatwiej będzie też pracować przerzutce.  Przed rozpoczęciem rajdu warto też sprawdzić, jak działają hamulce i w razie potrzeby wyregulować je.

Z obserwacji poczynionych w trakcie dotychczasowych edycji Rajdów Kazimierza Nowaka widać, że wiele osób ma nieprawidłową pozycję na rowerze. Najkrócej mówiąc sprowadza się to do zbyt nisko osadzonego siodełka. Przy najniższym położeniu pedału, noga w kolanie powinna być wyprostowana.

 

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia:

  1. na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;
  2. nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży.

 

Rajd i przebudowa drogi powiatowej Pobiedziska – Iwno realizowane są w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach projektu pod nazwą „Przebudowa/rozbudowa drogi powiatowej nr 2486P Pobiedziska – Iwno”.

 

Jak będzie pogoda w sobotę? Miejmy nadzieję, że  deszcz nie spadnie, ale nawet gdyby, to trzeba powiedzieć, że uczestnicy Rajdów Rowerowych im.Kazimierza Nowaka mieli już do czynienia z deszczem trasie.