The Virtual Universe We Want – projekt o bezpieczeństwie w sieci

IMG_6304

Powoli dobiega końca projekt Erasmus poświęcony problemom cyberprzemocy. W ostatnich miesiącach uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Odnowiciela w Pobiedziskach, przeprowadzili wiele działań mających na celu uwrażliwienie młodzieży na zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu i mediów społecznościowych. Pozwoli to w przyszłości zapobiegać tego typu problemom, które stają się coraz powszechniejsze we współczesnym świecie.

Świetnym przykładem aktywności uczniów, jest nakręcony film fabularny. Ukazuje on problemy wymyślonej bohaterki, z którą młodzież może się utożsamiać. Główne role w filmie zagrali Amelia Bartz oraz Nikodem Waligórski. Warto tu dodać, że scenariusz i realizacja została w całości przeprowadzona przez uczniów. Chętnych do obejrzenia zachęcamy do odwiedzenia YouTube’a – Erasmus Pobiedziska „W sieci Internetu”.

Nie sposób nie wspomnieć warsztatów zorganizowanych przez uczestników projektu dla dzieci z klas 4-5. Całość zrealizowana została w konwencji świata piratów i rejsu – po wyspach wirusów, hejtu, spamu i bezpieczeństwa. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się,  jak unikać zagrożeń i walczyć z agresją w wirtualnym świecie, a przede wszystkim tego, że najważniejsze jest wsparcie i pomoc ze strony rówieśników oraz dorosłych. Dlatego nie zapominajmy, jak ważna jest nasza rola – nie możemy ignorować ani bagatelizować zaistniałego problemu. Uczniowie naszej szkoły mają również możliwość sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę z języka angielskiego. W sposób praktyczny korzystali z niego w trakcie spotkania zagranicznego w Sarno we Włoszech (w okolicach Neapolu) i już wkrótce będą mogli w Rydze, stolicy Łotwy. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania znajomości z rówieśnikami z innych krajów. Przed nami jeszcze między innymi udział w Pikniku Ekologicznym, w trakcie którego uczniowie będą chcieli przybliżyć konieczność dbania o bezpieczeństwo użytkowników sieci.

Maurycy Kustra – koordynator projektu