WYSTAWA GRAFIK TADEUSZA PANOWICZA

grafiki
Grafiki, jakie wyszły spod ręki Tadeusza Panowicza regionalisty i utalentowanego plastyka będzie można oglądać niebawem w filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska w Biskupicach Wielkopolskich. Inauguracja wystawy nastąpi 22 listopada godz. 17:00.
Prace, które zostaną zaprezentowane, powstawały w latach 1997 – 2015. Artysta wykonał je na bibule japońskiej charakteryzującej się strukturą zbliżoną do weluru. Jak mówi Tadeusz Panowicz na wykonanie takiego niewielkiego obrazka potrzeba około trzydziestu godzin. Wiele oczywiście zależy od kondycji oka i ręki artysty, bo grafiki wykonane zostały tak zwaną stalówką, metalowym piórkiem i tuszem.
Na wystawie zobaczymy prace prezentujące nieistniejącą już dzisiaj architekturę Pobiedzisk, okolic Gniezna i Trzemeszna z przełomu XIX i XX wieku.
Skoro budynków już nie ma, to jak można było je narysować?
Autor wzorował się na widokówkach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. O każdym utrwalonym obiekcie rysownik potrafi ciekawie opowiadać.
– Bazylika w Trzemesznie w czasie II wojny światowej wykorzystywana była jako składnica skór. W roku 1945 Niemcy podpalili je. Wieże kościelne zadziałały niczym kominy. Pożar był tak wielki, że cegły się zeszkliły i powstały z nich sople – mówi Tadeusz Panowicz.
W Biskupicach zobaczyć będzie można grafiki drewnianych kościołów z okolic Gniezna i Pobiedzisk oraz prace inspirowane cennymi obrazami znajdującymi się w gnieźnieńskich i nie tylko świątyniach.
grafiki