Z postacią Antoniego Pallutha dotarli do 40. krajów

IMG_20201109_125627

To był rok – mogą powiedzieć pasjonaci łączności z poznańskiego Klubu Krótkofalarskiego SP3YOR. To właśnie oni w listopadzie i grudniu, posługując się specjalnym znakiem okolicznościowym SP0AVA, rozgłaszali wiadomość o rocznicy urodzin Antoniego Pallutha i książce poświęconej urodzonemu w Pobiedziskach, współtwórcy repliki „Enigmy”.

 

Autorką książki „Więcej niż Enigma. Historia Antoniego Pallutha” jest Beata Majchrowska. Napisanie opowieści o człowieku, który stworzył replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a także wprowadzał w tajniki kryptologii Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, zajęło autorce, historykowi sztuki i dziennikarce, kilka lat. W tym czasie zapoznała się ona z archiwami w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Warto zatem sięgnąć po książkę o Antonim, który na świat przyszedł w budynku dzisiejszej Poczty Polskiej w Pobiedziskach. Książkę znaleźć można między innymi w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska.

O tej pozycji mówili w swoich łącznościach przedstawiciele Klubu Krótkofalarskiego SP3YOR. Znak okolicznościowy, jakim posługiwali się do nawiązania łączności – SP0AVA – nawiązywał do znaku jakim posługiwał się A. Palluth – również krótkofalowiec – TPVA.

 

– Udało się przeprowadzić dokładnie 252 łączności na falach krótkich (częstotliwości 3,5; 7; 10; 14; 21 MHZ). Pracowaliśmy telegrafią, głosowo, jak i emisjami cyfrowymi – informuje Olgierd Pilarczyk, prezes Klubu Krótkofalarskiego SP3 YOUR. Poznańscy krótkofalowcy nawiązali łączności z czterdziestoma krajami, a raczej „podmiotami” (np. Wyspy Kanaryjskie, Baleary i Hiszpania kontynentalna liczone są jako trzy osobne podmioty). W Polsce połączyli się ze wszystkimi, dziewięcioma okręgami krótkofalarskimi -> https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4c/Polish_HAM_Radio_Regions.svg/1200px-Polish_HAM_Radio_Regions.svg.png

– Większość łączności odbywała się w ramach Europy, ale w logu pojawiły się też np. Stany Zjednoczone, Japonia, Indie – dodaje Olgierd Pilarczyk. W trakcie łączności niektórzy rozmówcy kojarzyli słowo Enigma ze znakiem Antoniego Pallutha i znakiem okolicznościowym. Jak mówi prezes Klubu znak okolicznościowy ważny jest przez 10 lat, a krótkofalowcy zamierzają nadal z niego korzystać. Dziękując Krótkofalowcom za wykonane łączności, życzymy wielu kolejnych, interesujących połączeń na falach krótkich.

Na zdjęciu logo towarzyszące łącznościom związanym z popularyzacją postaci Antoniego Pallutha