Zimowy bieg zawodników z Pobiedzisk

GOLEB-podium8

Edward Gołębiewski z Pobiedzisk zajął pierwsze miejsce w kategorii wiekowej M-70 w Zimowym Biegu Trzech Jezior. W zawodach, które odbyły się w Gołąbkach koło Trzemeszna startowali również inni biegacze z gminy Pobiedziska. Bieg na dystansie 15 kilometrów ukończyło 475 zawodników.

Zimowy Bieg Trzech Jezior odbył się już po raz osiemnasty. Organizatorzy przygotowali 126 nagród. Oprócz klasyfikacji ogólnej – open oraz wiekowej, stworzono możliwość rywalizowania o tytuł najlepszego biegacza gminy Trzemeszno, najlepszego leśnika, czy najlepszego biegacza-dawcy krwi . Była też kategoria drużynowa. Uhonorowano trzy zespoły z najlepszymi czasami. Ustalano je na podstawie wyników czterech zawodników z danego zespołu. Zabawa była, więc przednia. Pogoda dopisała, chociaż szkoda nieco, że zabrakło zimowej scenerii.

Najlepszym zawodnikiem biegu głównego był Damian Kabat, trzydziestolatek z Bydgoszczy. Dystans pokonał w 46 minut 48 sekund. Wśród kobiet najszybciej pobiegła Monika Brzozowska z zespołu Czerwonak Biega (55: 40), również trzydziestolatka.

Na tle zwycięzców znakomicie wypadł liczący już ponad 70 lat Edward Gołębiewski. 15-kilometrowa trasę pokonał 01:14:21. A to oznacza, że nestor pobiedziskich biegaczy biegł każdy kilometr w tempie poniżej 5 minut, a dokładnie 4 min.57 sek.

– Starałem się utrzymać równe tempo na całej trasie. Kontrolowałem czas z zegarkiem na ręce – mówi Edward Gołębiewski. Najtrudniejszy moment przyszedł tuż przed metą.

– Dwunasty i trzynasty kilometr poprowadzony został gruntową drogą, którą wywożone jest z lasu drewno. To był odcinek, na którym koleiny mocno wybijały z rytmu – dodaje zawodnik z Pobiedzisk.

Już w najbliższy weekend Edward Gołębiewski startuje w 29. Halowych Mistrzostwach Polski Mastersów w lekkiej atletyce. Zawody odbędą się w Toruniu, w tej samej hali, w której w ostatni weekend Szwed Armand Duplantis ustanowił rekord świata w skoku o tyczce. Przypomnijmy, że w czasie Orlen Copernicus Cup pokonał on poprzeczkę zawieszoną na wysokości 6 m 17 cm.

W Toruniu Edward Gołębiewski spróbuje swoich sił w chodzie sportowym na 3 kilometry. To bardzo techniczna dyscyplina, w której o błąd nietrudno. Przekonał się o tym nawet Robert Korzeniowski.

7 sierpnia 1992 roku na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie Roberta Korzeniowskiego dzieliło od srebrnego medalu 500 metrów. I właśnie wtedy został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy krok.

Na liście zawodników, którzy ukończyli  Zimowy Bieg Trzech Jezior znaleźć można było jeszcze kilku innych mieszkańców gminy Pobiedziska:

Marek Żebrowski 1:17:05

Gawrych Artur Pobiedziska Running Team 01:17:13

Waligóra Jakub Pobiedziska 01:17:49

Adrian Nowak z Pobiedziska Running Team uzyskał czas  1:17:53,

Jacek GendoszPobiedziskie Morsy 1:31:40.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy wyników.

Zimowy Bieg Trzech Jezior jest pierwszym biegiem IV Grand Prix Biegów OSiR w Trzemesznie. Kolejne biegi należące do GP to półmaraton z Mogilna do Trzemeszna im. Jana Kilińskiego (3 maja) oraz V Letni Bieg Trzech Jezior (15 km) zaplanowany na 30 sierpnia.

Na zdjęciu Edward Gołębiewski z trofeami jakie zdobył w zawodach nordic walking. W czerwcu mieszkaniec Pobiedzisk wystartuje w Mistrzostwach Świata w nordic walking jakie odbędą się w Bełchatowie.