Jak Zosia została EKObohaterem? Nie wiecie? Przeczytajcie!

SPRZATNIE-EKO

Grupa kilkudziesięciu mieszkańców gminy Pobiedziska, uczestników projektu Eko Oko Pobiedziska, podjęła się działań w ramach pozyskanego grantu z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego lokalnym operatorem jest LGD Stowarzyszenie „Trakt Piastów”. Projekt  od sierpnia do listopada był realizowany w Bibliotece w Pobiedziskach.

 

Przedstawiamy  opowieść:

jak powstał krótki film pt.  „Jak Zosia została EKObohaterem Pobiedzisk”. Film pokazuje, że odpowiedzialni za nasz mały skrawek świata powinniśmy być tu i teraz.

Matyldę, Marysię, Martę i Igora, nastolatków z Pobiedzisk i Biskupic, jak wielu innych mieszkańców zasmuca problem śmiecenia, wywożenia niepotrzebnych rzeczy do lasów, nad brzegi jezior. To oni utworzyli fanpage na Facebooku, by zaprosić mieszkańców Pobiedzisk do posprzątania miasta i terenów rekreacyjnych i dołączyć do corocznej akcji w sołectwach naszej Gminy. I jak się okazało do akcji, “sprzątania świata” dołączyło w samych Pobiedziskach około czterdzieści osób. Zebrano w Pobiedziskach kilkaset worków śmieci, wspólnie z Urzędem Gminy i odpowiedzialnym wówczas za wywóz śmieci GOAP-em, wywieziono wiele ton śmieci pozostawionych w naturze.

Od słowa do słowa, młoda ekipa postanowiła zrobić coś więcej. Pandemia nie dodawała sił. Jednak potencjał ekipy „tu Pobiedziska.TV”, wsparcie Biblioteki w Pobiedziskach, pojawienie się kolejnych chętnych, pozwoliło na złożenie projektu do programu „Działaj Lokalnie” – wniosek wpłynął do ODL Stowarzyszenia “Trakt Piastów” i uzyskał dofinansowanie. Postanowiliśmy stworzyć spot proekologiczny w obronie lasów, zwierząt. Spróbować dotrzeć do wyobraźni, by korzystać z dostępnych form pozbywania się śmieci, by po prostu myśleć i zachowywać się odpowiedzialnie wobec natury. Podczas kilku spotkań w grupie grona zapaleńców, poszerzonej o specjalistów – leśnika, fachowca od reklamy, operatora filmowego narodził się scenariusz i powstał spot „Jak Zosia została EKObohaterem Pobiedzisk”

Z tym spotem przeprowadziliśmy spotkania z młodzieżą w szkołach i z seniorami. We współpracy z pedagogami przedszkola „Wesołe Skrzaty” rozpoczęliśmy kampanię “EKObohater Pobiedzisk”. Każdy uczestnik spotkania otrzyma medal EKObohatera. Uczestnicy projektu, realizatorzy spotu ufają, że ich działania pobudzą refleksję…, a przedszkolaki, które dostaną medale EKObohatera Pobiedzisk, będą wiedziały co to PSZOK i wywózka gabarytów.

Dziękujemy ODL Stowarzyszenie LGD “Trakt Piastów”, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz firmom, które nas wsparły: Schlösser Heiztechnik Gruppe Polska sp. z o.o. sp.k oraz Mako Capital sp. z o.o. sp.k.

Naszym lokalnym głosem jest Rodzinka Pobiedziska, facebookowa grupa skupiająca tysiące mieszkańców. Dziękujemy jej twórczyni i administratorowi Betti Rogowskiej za otwartość i osobiste zaangażowanie w realizację projektu EkoOko Pobiedziska. Szczególne podziękowania za projekt i wykonanie medali kierujemy do Agnieszki Paterskiej Wizualia. W ramach tego projektu powstały również plansze projektu Agnieszki Paterskiej, które zostaną umieszczone w miejscach, gdzie problem śmiecenia jest najbardziej widoczny

Działamy lokalnie, dbamy o nasze dziedzictwo przyrodnicze w przekonaniu, że mamy wpływ na to jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom.

W filmie wystąpili: Zosia – Weronika Paterska Mama – Beata Rogowska Tata – Michał Kowalski Biegaczka – Eliza Kamyszek Pracownik – Kacper Maciejewski Lektor – Karolina Lewandowska Zdjęcia i montaż – Piotr Dryjański Tekst – Karolina Lewandowska, Igor Mielcarek, Beata Rogowska Grafika – Alicja Tomczak-Kowalska Spot powstał dzięki zaangażowaniu następujących osób: Michał Białek Mateusz Binkowski Piotr Dryjański Małgorzata Halber Maria Janiszewska Eliza Kamyszek Sara Kęsicka Michał Kowalski Agnieszka Krasuska Karolina Lewandowska Kacper Maciejewski Zofia Michalska Igor Mielcarek Amelia Nowicka Agnieszka Paterska Weronika Paterska Piotr Pawłowski Beata Rogowska Maria Staniszewska Roman Tomczak Alicja Tomczak-Kowalska Matylda Walkowiak

Tutaj link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=0oKeuLJqaOQ

Informacje o realizacji projektu:

Dokumentacja naszych działań w projekcie: https://www.facebook.com/search/top?q=eko%20oko%20-%20pobiedziska

fot. Biblioteka Publiczna  Miasta i Gminy Pobiedziska