Ścieżki dydaktyczne

Ścieżka przyrodniczo-leśna w Jeziercach została zaprojektowana i utworzona przez pracowników Nadleśnictwa w Czerniejewie, którzy są jej gospodarzami. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 września 1998 roku. Nowo powstała trasa prowadzi przez ciekawy krajobrazowo obszar Lasów Czerniejewskich otaczających śródleśne jeziorka, połączone rzeką Cybiną. Spacer po ścieżce ma na celu ukazanie piękna przyrody oraz działań mających ją chronić.
Trasa rozpoczyna się i kończy we wsi Jezierce, zataczając pętlę wokół Jezior Babskich. Punktem startowym i końcowym jest ogrodzony teren w „centrum” wsi, zagospodarowany, wyposażony w wigwam z ławkami, stołami oraz miejscem na palenisko.

  • Dojazd:
samochodem: TAK
komunikacją publiczną: AUTOBUS RELACJI POZNAŃ-GNIEZNO DO MIEJSCOWOŚCI CZACHURKI I DALEJ PIESZO 1800 M
miejsca parkingowe: 30 samochodów, 5 autokarów
  • Informacje o ścieżce:
typ: piesza
długość trasy: 2,5 km oraz 3,7 km ( dwie pętle)
Ilość przystanków:  pętla dłuższa- 22 przystanki, pętla krótsza – 15 przystanków,
Orientacyjny czas przejścia: pętla dłuższa- 3 godz., pętla krótsza- 2 godz.
tematyka ścieżki: będąc na ścieżce poznany m.in. konwalię majową, jeziora leśne. Ścieżka obejmuje część jezior Babskich  (jezioro Ósemka, jezioro Uli), dalej za ścieżką znajduje się jezioro Cyganek, jezioro Baba i Okrąglak.

 

Dla potrzeb turystów powstał przewodnik po proponowanej ścieżce dydaktycznej. Zawiera on dokładne opisy punktów postojowych oznaczonych w terenie za pomocą znaku przedstawiającego sowę w kolorze zielonym, która jest symbolem trasy. Na bardziej dociekliwych turystów czekają w Nadleśnictwie Czerniejewo przewodnicy oprowadzający po ścieżce. Po wcześniejszym uprzedzeniu gospodarzy trasy można skorzystać z wigwamu. Opisana ścieżka przyrodniczo-leśna jest jedną z niewielu tego typu obiektów w okolicy, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem.

Ścieżka dydaktyczna im. Maksymiliana Jackowskiego we Wronczynie – Pierwszego Patrona Kółek Rolniczych.
Celem ścieżki jest propagowanie i ochrona dziedzictwa kulturalnego i przyrody wsi Wronczyn, związanej z rodziną Jackowskich.
Ścieżka składa się z kilku odcinków:
I – cmentarz przykościelny z grobem m.in. patrona,
II – teren zielonej szkoły nad jeziorem Wronczyńskim Małym i punktem widokowym,
III – droga znad jeziora Wronczyńskiego Małego nad jezioro Wronczyńskie Duże wiodąca obok dworku Jackowskich,
IV – teren nad jeziorem Wronczyńskim Dużym z pomnikami przyrody.

W roku setnej rocznicy śmierci Patrona (2005) Zespół Szkół we Wronczynie otrzymał jego imię. W budynku szkoły znajduje się Izba Pamięci poświęcona Maksymilianowi Jackowskiemu.